Jedna z najznámejších scén znásilnenia v histórii kinematografie je vyobrazená vo filme režiséra Bernarda Bertolucciho Posledné tango v Paríži.

Na začiatku sedemdesiatych rokov, spôsobil tento film skutočný škandál, práve pre túto scénu. Postava, ktorú stvárnil Marlon Brando, v nej mal pri análnom styku s mladou herečkou Mariou Schneider použiť ako lubrikant maslo.

Objavila sa ale nahrávka z roku 2013, v ktorej Bertolucci priznáva, že Schneider nielenže nesúhlasila s touto scénou, dokonca o nej ani nevedela. Z rozhovoru vyplýva, že Bertolucci spoločne s Brandom vymysleli scénku, v ktorej herečku znásilnia, deň pred nakrúcaním. Schneider mala v čase nakrúcania 19 a Brando 48 rokov.

Bertolucci sa síce podľa vlastnej výpovede cítil hrozne za to, ako zaobchádzali s mladou herečkou, ale obhajoval sa, že na snímke chcel zaznamenať reakciu dievčaťa, nie herečky a chcel zachytiť jej poníženie. Nechcel, aby herečka zahrala nenávisť a poníženie, ale aby ich precítila.

Podľa neho ich Schneider odvtedy nenávidela, ale neľutuje, že scénu nakrútil.

Po filme Posledné tango v Paríži (1972) už žiadnu nahú scénu Schneider nenakrútila a pre povesť filmu upadla do depresie a mala problémy s drogami.

V rozhovore v roku 2007 uviedla, že sa po nakrúcaní cítila znásilnená zo strany Branda a Bertolucciho. Po skončení nakrúcania, sa ju Brando nepokúsil ani utešiť, dokonca sa jej ani neospravedlnil.

Zdroj: Elle