Hlas legendárneho speváka Freddieho Mercuryho podrobili vedci na Univerzite Palackého v Olomouci rozsiahlemu skúmaniu.

Odborníkom z Rakúska a Švédska sa spoločne s olomouckými kolegami podarilo preukázať výnimočný hlasový rozsah speváka aj ďalšie typické črty jeho nezameniteľného hlasu. Výskum vykonali odborníci na pôde prírodovedeckej fakulty. Ich štúdia vyšla v odbornom časopise Logopedics Phoniatrics Vocology. Ide o prvý vedecký článok analyzujúci Mercuryho hlas.

Biofyzik Christian Herbst, ktorý analýzu jeho hlasu prevádzal, vychádzal pri výskume z nahrávok, ktoré zachytávajú Mercuryho hlas bez rušivého hudobného sprievodu. K porovnaniu hlasu pri speve a rozprávaní popovej legendy mu pomohli rozhovory speváka s novinármi.

"Podmienky pre výskum neboli jednoduché. Bohužiaľ sme nemohli Freddieho priviesť k nám do laboratória. O to starostlivejšie sme museli vyberať materiál, ktorý sme k výskumu použili," uviedol Herbst, ktorý po dokončení postdoktorandského pobytu na olomouckej univerzite teraz pôsobí v domovskom Rakúsku.

Jedinečný hlas

Odborníci na základe analýzy frekvencie hovoreného hlasu dospeli k zisteniu, že Mercury patril typovo k barytonistom, ale spieval ako tenor. Podľa Jána Šveca z olomouckej katedry biofyziky táto skutočnosť dávala jeho hlasu iný nádych. Výskum sa zameral aj na stanovenie hlasového rozsahu speváka. Vedci preukázali, že Mercury mal rozsah cez tri oktávy. Operní barytonisti majú pritom bežný rozsah dve oktávy.

Vedci skúmali na pôde fakulty tiež typicky chrapľavú farbu hlasu tohto charizmatického speváka. Švédski kolegovia k tomu využili speváka, ktorý dokázal Mercuryho imitovať, a urobili pomocou vysokofrekvenčnej kamery záznam vibrácií jeho hlasiviek. Zistili, že Freddieho "chraplák" spočíval pravdepodobne v rozkmitaní nielen hlasiviek, ale aj ventrikulárnych rias, ktoré sú nad nimi, uviedla hovorkyňa fakulty Martina Šaradinová.

Podľa odborníkov bolo typickým rysom Mercuryho hlasu tiež vibrato u dlhých tónov, ktoré sa prejavuje ako modulácia frekvencie hlasu. Bežne sa frekvencia vibrata pohybuje v rozpätí štyroch až siedmich hertzov, teda hlas ide, laicky povedané, hore a dole štyrikrát až sedemkrát za sekundu. U Mercuryho ale bola frekvencia vyššia, v rozmedzí piatich až ôsmich hertzov.

"Zatiaľ čo vibrato u väčšiny popových a rockových spevákov je pravidelné, u Mercuryho bolo pomerne rýchle a nepravidelné," doplnil Herbst.

Od smrti britského speváka a člena rockovej skupiny Queen Freddieho Mercuryho tento rok uplynulo 27 rokov. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších spevákov v histórii, preslávený bol aj svojim charizmou a extravagantnosťou pri vystupovaní. Zomrel na AIDS.

Takto ste ešte hudbu od Prodigy nepočuli

Chór Viva Vox je v súčasnosti pravdepodobne najznámejším zborom v Srbsku, ktorý sa venuje pretváraniu pop-rockovej hudby na vokálnu - bez sprievodu hudobných nástrojov.

Zdroj: ČTK