Presne pred rokom sa fanúšikom hororu predstavil film Chlapec (2016), v ktorom divákov k smrti vydesila porcelánová bábka. Pozrite si náš výber bábok v kinematografii, ktoré boli príčinou mnohých bezsenných nocí.

Greta je mladá Američanka, ktorá začne po svojom príchode do Anglicka pracovať ako opatrovateľka v odľahlej dedine. Po nástupe na miesto zistí, že osemročný chlapec, o ktorého sa má starať, je porcelánová bábka v životnej veľkosti. Jej rodičia mu venujú rovnakú starostlivosť ako ich predchádzajúcemu živému, ktorý pred dvadsiatimi rokmi zomrel a s ktorého smrťou sa stále nemôžu vyrovnať.

Toľko z obsahu filmu majstra hororov, režiséra Williama Brenta Bella. Ten sa rovnako ako mnohí pred ním, pokúsil uchopiť tému, z ktorej milovníkom strachu behal mráz po chrbte.

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na tie najznámejšie z nich.

Prízraky noci (1945)

Táto strašidelná snímka plná nadprirodzených javov stojí v centre najdôležitejších britských filmových počinov hororového žánru štyridsiatich rokov. Jej hlavným hrdinom je psychicky labilný bruchomluvec Maxwell Frere (Michael Redgrave), ktorý je presvedčený, že jeho bábka Hugo žije. Muža, ktorý pôsobí zo začiatku nevinne, obvinia z vraždy a diváci postupne odhaľujú jeho psychické poruchy.

Prízraky noci (1945) - Michael Redgrave Zdroj: Ealing Studios

Aj keď od začiatku tušíme, že ide o rozdvojenú osobnosť, až na konci zistíme, že ho k šialenstvu dohnala vlastná bábka. Na filme spolupracovali štyria nadaní režiséri a magazín Time Out ho vlani umiestnil na 35. miesto rebríčku najlepších hororových filmov. Počas druhej svetovej vojny sa vo Veľkej Británii nenakrúcalo veľa hororov a práve tento film pomohol žánru späť na plátna kín. 

Dom voskových figurín (1953)

Jeden z najúspešnejších filmov v kariére maďarského režiséra Andrého de Totha opisuje príbeh šialeného sochára, ktorý pre svoju kolekciu voskových podobizní neváha vraždiť. Dom voskových figurín bol predstavený v roku 1952 ako remake hororu Tajomstvo panoptika (1933). Film bol prvou farebnou 3D snímkou, ktorú si mohli diváci v kine vychutnať pomocou špeciálnych okuliarov. Irónia osudu spôsobila, že samotný režisér si tento 3D zážitok vychutnať nemohol, pretože v mladom veku prišiel o oko.

Dom voskových figurín (1953). Vľavo Vincent Price Zdroj: Warner Bros. Pictures

V hlavnej úlohe zažiaril americký herec Vincent Price, ktorý svoju popularitu využil aj v ďalších podobných filmoch (Jama a kyvadlo, 1960). Hoci sa film vyrobil pred viac ako šesťdesiatimi rokmi, nič na svojej kvalite nestratil. Výborný strih a obratne vedené motívy ho radia k nadpriemerným ukážkam hororového žánru. Postavu hluchonemého Igora stvárnil mladý Charles Bronson, v titulkoch uvedený pod svojím pôvodným menom Charles Buchinsky.

Trilogy of Terror (1975)

Režisér Dan Curtis bol otcom populárnej americkej gotickej mydlovej opery 60. rokov, seriálu Dark Shadows (1966). Ten poslúžil ako predloha Timovi Burtonovi, k nie príliš úspešnej hororovej komédii Temné tiene (2012) s hviezdnym hereckým obsadením. Curtis počas svojej kariéry nakrúcal predovšetkým televízne filmy, z ktorých najznámejší bola hororová antológia Trilógia teroru.

Karen Black v Trilogy of Terror (1975) Zdroj: Horrorpedia

Z troch bizarných príbehov je najstrašidelnejší ten posledný. V ňom terorizuje bábka indiána Zuni hlavnú hrdinku Ameliu v jej byte. Tú si zahrala Karen Black, ktorá v tomto segmente stvárnila štyri rôzne postavy. Amelia pôvodne plánovala bábku s ostrými zubami a oštepom v ruke darovať svojmu priateľovi antropológovi, ale vysvitlo, že v sebe ukrýva ducha jedného bojovného kmeňa. Scenár ku všetkým trom epizódam filmu napísal Richard Matheson (Ako prichádzajú sny, Som legenda).

Čary (1978)

Richard Attenborough medzi jeho monumentálnymi filmami Vzdialený most (1977) a Gándhi (1982) stihol nakrútiť aj tento nízkorozpočtový psychohoror, ktorého scenár napísal Wiliam Goldman (Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec) na základe rovnomenného románu.

Anthony Hopkins vo filme Čary (1978) Zdroj: 20th Century Fox

Kúzelnícky asistent Corky Withers (Anthony Hopkins) pripravuje svoje prvé samostatné vystúpenie, pri ktorom totálne vyhorí. Jeho smola sa zmení až s príchodom bruchomluveckej bábky Fat, s ktorou začne Corky sláviť veľké úspechy. Narazí aj na Peggy Ann (Ann Margret), dávnu lásku z mladosti. Všetko sa darí, ale jedného dňa si Corky uvedomí, že sa mu začínajú hlavou naháňať podivné cudzie myšlienky. Fat ožíva a chce odmenu za prinesené šťastie.

Bábiky (1987)

Na dnes už žánrovú klasiku Re-Animátor (1985) nadviazal v roku 1987 uznávaný hororový režisér Stuart Gordon snímkou, po ktorej pozretí sa budete všetkým hračkárstvam vyhýbať veľkým oblúkom.

Guy Rolfe vo filme Bábiky (1987) Zdroj: Empire Pictures

Hlavnou hrdinkou hrozných bábik je mladé dievča Judy, ktoré musí tráviť prázdniny so svojím hlúpym a vulgárnym otcom Davidom a odpornou macochou Rosemary. A práve táto nesúrodá trojica je počas temnej a búrlivej noci nútená zastaviť na odľahlej ceste, opustiť pokazené auto a hľadať miesto, kde by bolo možné prespať a zavolať si pomoc. Nájdu starú vilu s postaršími prívetivými manželmi Hartwickeovými, ktorí im neváhajú ponúknuť záchrannú ruku. Lenže to, že je v dome výrobcu bábik a jeho manželky útulne, zďaleka neznamená, že je tu aj bezpečne. Obyvateľstvo rezidencie je totiž oveľa početnejšie, než by sa mohlo zdať. A rozhodne má ďaleko k priateľskosti. Hračky ožijú a chcú jediné. Zabíjať.

Majster bábkar (1989)

Režisér David Schmoeller vo svojom prvom celovečernom filme Pasca na turistov (1979) vystrašil partiu mladíkov desivo vyzerajúcimi realistickými figurínami. Tento svoj úspech si zopakoval o desať rokov neskôr, v kultovom béčkovom filme Majster bábkar (1989). Vraždiace hračky, boli natoľko úspešné, že sa dočkali seriálu na pokračovanie. Ako správny otec série, dal ruku k dielu a vypomohol na ďalších pokračovaniach, tým že dával návrhy na jednotlivé charaktery postáv. Tento rok by mal vyjsť v poradí jedenásty diel seriálu pod názvom Puppet Master: Axis Termination (2016)

Majster bábkar, 1989 Zdroj: addictedtohorrormovies

V pôvodnej snímke Alex Whittaker a traja ďalší okultisti vyšetrujú tajomstvo života, ktoré objavil majster bábkár - Andre Toulon. Objavia jeho tajomstvo smrti ukryté v piatich bábkach: každá z nich je jedinečne prispôsobená na vraždenie a mučenie. Dohromady tvoria armádu skúsených vrahov, geneticky naprogramovaných chrániť smrtiace tajomstvo, ktoré skrýva majster bábkar.

Detská hra (1988) 

Aj keby americký režisér Tom Holland už nenakrútil nikdy nič iné, bude jeho meno navždy zapísané zlatým písmom na stene slávy modernej hororovej zábavy. Práve vďaka nemu sa totiž na prvý pohľad triviálna vetička: "Poď sa hrať", stala v roku 1988 nesmrteľnou.

Chucky vo filme Detská hra (1988) Zdroj: Tumblr

Za hlavného hrdinu jeho klasického hororového thrilleru Detská hra by šlo považovať malého chlapca Andyho, ktorý práve oslávil šieste narodeniny. Ale pravda je taká, že prím v tejto snímke, ktorý sa v priebehu rokov rozrástol o štyri ďalšie pokračovania, hrá predovšetkým hračka, ktorú Andy dostane ako darček. Bábka Chucky totiž nie je zďaleka taká roztomilá ako sa spočiatku tvári. Pomocou prastarého voodoo rituálu sa do nej počas zatýkania prevtelil umierajúci psychopatický vrah Charles Lee Ray a je jasné, že skôr alebo neskôr sa svet dozvie o jeho návrate. Lenže kto malému chlapcovi uverí, že jeho malá bábka sprosto nadáva, robí napriek a občas s veľkou záľubou zabíja? Je to chyba, že dospelí svoje deti tak málo počúvajú. Za to niektorí zaplatia svojim životom.

May (2002)

Prvý a najlepší film Luckyho Mckeea, z ktorého bol unesený aj samotný Robert Ebert. Ten sa ohľadom tejto chladnej a psychologickej drámy vyjadril, že „je oveľa lepší a hlbší ako obyčajný horor“. Angela Bettis prebudí k životu May Dove Canady, osamotené a divné dievča, s ktorým sa nikto v detstve, pre jej uhrančivý pohľad nebavil. Traumatizovaná May je bojazlivá a zmätená a stráni sa akéhokoľvek spoločenského kontaktu. Napriek tomu sa pokúsi vybudovať vzťah so svojim blízkym okolím, okrem iného so sympatickým opravárom Adammom (Jeremy Sisto).

May (2002) Zdroj: Tumblr

May dostala v detstve na narodeniny bábku Suzie od svojej matky, ktorá jej povedala, že ak si nenájde priateľa, nech si jedného vyrobí. Film zobrazuje proces ako plachú asistentku, pracujúca na zvieracej klinike, postupne pohlcujú jej frustrácie a jej duševné turbulencie končia v bizarnej sérii vrážd. May je posadnutá zasklenou bábkou Suzie a keď sa počas jednej nehody rozbije, rozhodne sa poskladať jej životnú veľkosť z kusov tiel svojich známych a nazve ju Amy.

Zlovestné ticho (2007)

Novomanželia Jamie (Ryan Kwanten) a Lisa Ashen začínajú nový život ďaleko od svojho domova v Ravens Fair – ospalej, takmer zabudnutej bodky na mape, kde neskoro v noci počuť divný šepot a rozprávajú sa strašidelné historky z minulosti. Keď je Lisa brutálne zavraždená, Jamie sa nesmelo vracia do Ravens Fair na pohreb, odhodlaný rozlúštiť záhadu jej smrti. Po návrate do rodného domu sa udobruje s chorým otcom (Bob Gunton) a jeho novou mladou nevestou (Amber Valletta) a začína preskúmavať mesto. Stretáva sa s legendou o Mary Shaw (Judith Roberts), slávnej zavraždenej bruchomluvkyni, ktorej prítomnosť stále vrhá tieň na Ravens Fair.

Ryan Kwanten vo filme Zlovestné ticho (2007) Zdroj: Universal Pictures

Film Zlovestné ticho prepadol u divákov aj kritikov. Môžu za to nudné charaktery postáv, nešikovné dialógy a silené finále. Ďalšie filmy Jamesa Wana boli o niečo úspešnejšie.

Annabelle (2014)

John Form našiel pre svoju nastávajúcu manželku Miu dokonalý darček - krásnu starú klasickú bábku odetú do snehobielych svadobných šiat. Ale Miina radosť z Annabelle nemá dlhé trvanie. Jednej hroznej noci vtrhnú do ich domu vyznávači satanského kultu a brutálne napadnú mladý pár. Preliata krv a hrôza nie sú to jediné, čo za sebou zanechávajú. Vyznávači Satana vyvolali bytosť tak zlovoľnú, že nič z toho, čo urobili, nemožno ani zďaleka porovnávať so zlom, ktorým je teraz posadnutá Annabelle.

Annabelle (2014) Zdroj: Warner Bros. Pictures / Gregory Smith

Film Johna R. Leonettiho sa nepokúša tému uchopiť v psychologickej, ale nadprirodzenej rovine. Do príbehu sa tvorcovia snažili umiestniť všetko počnúc okultizmom a satanistickou sektou, až po posadnutia démonom. Napriek tomu, že Annabelle u kritikov prepadla, diváci sa na film hrnuli po celom svete, čo je vynieslo celkom slušný zisk vo výške 250 miliónov dolárov. 

Zdroj: Horrorpedia, csfd