Skupinu The Prodigy pravdepodobne nemusíme nikomu predstavovať. Málokto však vie, že s ich menom sa spája aj najškandalóznejší videoklip všetkých čias!

Áno, reč je o skladbe Smack My Bitch Up. Táto skladba pochádza z ich najúspešnejšieho, v poradí tretieho albumu The Fat of the Land z roku 1997, ktorý po celom svete zozbieral celkom dvanásť platinových platní - z toho tri doma v Británii a dve v USA.

Videoklip ku skladbe zakázali ako v Spojených štátoch, tak aj Veľkej Británii a PRS for Music ju vyhlásil za najkontroverznejšiu skladbu roku 2010. Tento klip bol prvým, ktorý sa na MTV mohol vysielať len v noci, ale ani to nezabránilo tomu, aby na MTV Video Music Awards získal až štyri nominácie, z ktorých dve vyhral.

Príbeh videoklipu však pozná asi málokto tak dobre ako jeho švédsky režisér Jonas Åkerlund, ktorý sa oň nedávno v rámci jedného interview podelil s fanúšikmi.

Liam Howlett - člen anglickej elektronickej skupiny The Prodigy a občasný DJ a hudobný producent Zdroj: theprodigyfanboy

Veľká výzva

„Možno, lebo som Švéd a my sme trochu iní, ale nechápal som, čo na ňom bolo poburujúce. Teraz, keď žijem v Spojených štátoch, tomu už rozumiem. Keď sa vrátim do Švédska a vidím v TV nahého človeka, prekvapí ma to a potom mi napadne, že žijem v Amerike príliš dlho. Celý klip bol jedna veľká jazda! Nie pre všetkých však znamenajú výtržnosti a drogy zábavu... bol to môj prvý klip. Teda, robil som pre skupiny klipy aj predtým, ale toto bol prvý, ktorý sa nakrúcal mimo krajiny a Prodigy sa v tej dobe považovali za obrovskú vec, takže som z toho bol dosť nervózny. Nemal som žiadny nápad, tak som to nechal tak. Nevedel som, čo s tým," spomína Jonas.

Ťažká noc

„Potom sme však s mojim kamošom navštívili Kodaň a mali sme poriadne ťažkú noc. Zobudil som sa v jednej hotelovej izbe a pamätal si len to ako kopem do nejakých záchodových dverí, kde niekto vykonával potrebu. Môj kamoš mi ráno pripomenul, aké šialenosti sme v noci vystrájali a že sme boli v striptízovom bare. Tak som sa rozhodol, že spravím jeden nočný party klip, na konci ktorého sa hlavná postava vyspí so ženou, pretože to je v texte skladby. Poslal som tento nápad Prodigy faxom a oni z toho boli úplne zmätení, neverili tomu, že sa to všetko zmestí do jedného klipu.“

Jonas Åkerlund - filmový režisér. Nerozumie tomu, prečo z klipu vznikol taký škandál. Zdroj: assets.noisey

Vystrihnuté časti

„V klipe nesmeli byť bitky. V režisérskej verzii je scéna, v ktorej hlavná postava udrie jedno z dievčat fľašou, s čím však Prodigy vôbec nesúhlasili a nechceli tam mať tú scénku. Dovtedy na mňa tlačili, kým som tú scénu odtiaľ nevystrihol. To bolo ešte pred Internetom, takže som im prvú verziu poslal na VHS kazete a od ich manažéra som dostal list, v ktorom mi oznámil, že sa im video nepáči a nemám na ňom ďalej pracovať. Pomyslel som si ‚Toľko o mojej režisérskej kariére v Británii‘, ale napriek tomu som v práci pokračoval ďalej a dokončil ju, pretože sa mi páčil pôvodný koncept.“

„Keď sme si s tímom, ktorý na klipe pracoval, pozreli hotové video, mysleli sme si, že je vtipné. Pre nás to bolo niečo ako komédia.“

Zamilovali si ho

Dokončil som klip a poslal ho Liamovi Howlettovi z Prodigy s odkazom, ako som to spravil. O mesiac neskôr, kazetu náhodou našla jeho priateľka, pozrela si ju a okamžite mi zavolala, že si to rozmysleli a môj klip milujú! Nasledujúci deň otvárali s týmto klipom nejaký obrovský festival a rozšíril sa. Čiže, v podstate sa ani nemal zrodiť, ale vďaka súhre náhod je tu.“

Skupina The Prodigy Zdroj: bbc.co.uk

Problémy

„Potom prišli problémy. Keď som sa odsťahoval do Ameriky, Jay Leno denne odpálil nejaký vtip v súvislosti so Smack My Bitch Up a ja som len prevracal oči. Je tu britská skupina hrajúca elektronickú hudbu, ktorá v názve použila vulgarizmus, ktorý už dnes nič neznamená. Bolo to však zaujímavé sledovať aj z iných perspektív. Vo Veľkej Británii nenávideli klip kvôli násiliu a v Amerike kvôli nahote. Čiže v Anglicku ho feministky nenávideli a v Spojených štátoch milovali! Spomínam si, že mi raz niekto poslal kazetu s nejakým britským farárom, ktorý v jednej show rozprával o mojom klipe. Nechápal som, čo sa deje!" (smiech)

Štart kariéry

Jonas je odvtedy úspešným režisérom videoklipov a v súčasnosti spolupracuje s najzvučnejšími menami ako napríklad Madonna, Nicki Minaj, David Guetta, Coldplay, Beyoncé, The Rolling Stones a Maroon 5.

„Klip úplne zmenil moju kariéru, lepšie povedané život. Pamätám sa, ako som premýšľal nad tým, že ak len toto bolo potrebné pre zmenu mojej kariéry, prečo som to neurobil už dávno? Pár zadočkov a pŕs, nič zložité! Našťastie, osobne som žiadne problémy nemal, ale viem, že mnohí boli na mňa poriadne nahnevaní. Keď som sa prisťahoval do Los Angeles, všetci na mňa a môjho kamoša divne zazerali, asi si mysleli, že prejdeme do Smack My Bitch Up!" (smiech)

Zdroj: teamrock