Fotograf Sergei Vasiliev obišiel viaceré ruské väznice, aby vytvoril impozantnú zbierku tetovaní ruských kriminálnikov.

V ruských krimináloch sa väzni rozlišujú podľa zložitého systému tetovania. Každá čiarka má svoj význam a skúsený pozorovateľ za pár sekúnd na spoluväzňovi prečíta celú jeho kriminálnu "kariéru".

Budia rešpekt

Ruskými väznicami prešlo v rokoch 1960-1980 asi 34 miliónov osôb. Približne 20 miliónov z nich si z pobytu za mrežami odnieslo aspoň jedno tetovanie. Patria medzi tie najobávanejšie a budia rešpekt. Ich tradícia v Rusku je obrovská a jedinečná na celom svete.

Tetovania, ktoré vo väzniciach vznikajú, fungujú ako kódovaná forma komunikácie: každý obrázok má svoj význam, ktorý pomáha väzňom orientovať sa v hierarchii. Rozprávajú temné príbehy z minulosti každého trestanca, aké hriechy spáchal, akú má moc a s čím sa počas svojho pobytu vo väzbe stretol.

Poníženie a vyznamenania

Jednotlivé obrázky majú svoj význam podľa toho, na akej časti tela sa nachádzajú. Symbolizujú príslušnosť k určitej skupine väzňov, gangu alebo klanu alebo nimi označujú deviantov. Takéto tetovania získavajú väzni nedobrovoľne. Napríklad tetovania pedofilov majú spôsobovať, čo najväčšiu bolesť. Spoluväzni ich umiestňujú odsúdencom na najviac viditeľné miesta, hlavne na čelo, aby sa ich nemohli ľahko zbaviť.

Tieto tetovania často obsahujú vulgárne nápisy a v niektorých väzniciach nimi označujú zločincov inej národnosti - najčastejšími obeťami takéhoto týrania v ruských väzniciach sú Čečenci a Dagestánci. K najponižujúcejším patrí tetovanie na čele s menom toho, kto odsúdeného vo väzbe znásilnil. Slúži ako podpis a varovanie ostatným, komu tento väzeň patrí.  

Tetovania slúžia aj ako vyznamenania, často sa udeľujú po spáchaní trestného činu. Vytetovaná dýka cez krk symbolizuje, že odsúdený zavraždil niekoho počas výkonu väzby a môžu si ho najať na ďalšiu špinavú prácu. Keď uvidíte podobného chlapíka vo väzenskej sprche, radšej sa mu nepozerajte do očí.

Význam vytetovaných okov okolo členkov je pomerne jasný - označujú, že si tento človek prešiel väzením. Zvonček na nich znamená, že ide o dôležitého väzňa, kedysi sa týmto prominentom na putá upevňovali zvončeky, aby stráž mohla lepšie spoznať, kde práve väzeň je. Zdroj: theapricity.com

Kvalita a množstvo

Prevažná väčšina tetovaní robených v ruských väzniciach má typicky modrastú farbu a je mierne "roztečená". Môže za to nedostatok kvalitných nástrojov na tetovanie - dať väzňom do rúk ostré nástroje nie je práve najlepší nápad.

Materiál na tetovaciu zmes sa získava najčastejšie tak, že sa zapáli špička topánky a popol z nej sa zmieša s ľudským močom. Do kože sa potom vpicháva zabrúsenou gitarovou strunou, ktorá je pripevnená na elektrický holiaci strojček.

Celá procedúra rozhodne nie je príjemná a väzenskými orgánmi je zakázaná. V súčasnosti sa pred umiestnením trestancov do väzníc ich tetovania dôkladne počítajú a zaznamenávajú. Ak ku nim počas výkonu trestu pribudnú ďalšie, dotyčný sa môže rozlúčiť s myšlienkou predčasného prepustenia za dobré správanie. Ostrieľaným "muklom" to absolútne neprekáža. Čím viac tetovaní trestanec má, tým viac zločinov spáchal a o to väčší rešpekt požíva.

Tetovania na tvári sú dôkazom toho, že ich majiteľ nepočíta so skorým návratom na slobodu a následky jeho činov vo výkone trestu sú mu ľahostajné. Medzi takéto patria rôzne nápisy typu: "Nebuď ma" na očných viečkach. Proces, ktorým sa dá podobné tetovanie získať je pomerne zložitý, pod viečko sa vkladá kovová lyžička, aby ihla neprepichla oko.

Pozrite si galériu