Pokročilé robotické linky vo fabrikách automobiliek a ďalšie techniky vyspelých prevádzkach dnes už nikoho neprekvapia. O to viac zaujala tlačová správa o istej údenárskej prevádzke sto kilometrov južne od Moskvy.

Jeho výstavba vyšla materský potravinársky koncern Cherkizovo Group na úctyhodných 100 miliónov dolárov a oproti všetkým ostatným sa líši veľmi vysokou úrovňou automatizácie a robotizácie. Všetko riadi systém na báze SAP S/4HANA, ktorý ruskému koncernu dodala česká spoločnosť Sabris.

Roboty vyrobia až 100 ton údenín denne

Prevádzka dokáže každý deň vyprodukovať až 100 ton údenín, vďaka takmer plnej automatizácii ale zariadenie v Kašire zamestnáva š,5-krát menej ľudskej sily, než je obvyklé. Len na porovnanie, bežná prevádzka tohto typu zamestnáva až 700 pracovníkov.

Väčšinu úkonov zastávajú v Kašire automatické linky a robotické prepravníky. Softvér s prvkami A.I. potom zaisťuje nielen samotnú výrobu a expedíciu, ale aj plánovanie nákupov, naskladňovanie surovín a vyhodnocuje efektivitu.

Niečo podobného v Európe v takomto rozsahu doteraz neexistovalo, a tak nextgén továreň na salámy zaujala aj samotný SAP, ktorý projektu udelil cenu Innovation Awards 2019 v kategórií Digital Trailblazer.

Zdroj: CNC