Podľa najnovšej štúdie Queen Mary University, sa nemusíme obávať o svoje srdce, čo sa týka pitia kávy. Tvrdí, že vyvracia všetky doterajšie štúdie tvrdiace opak.

„Káva je vo svete veľmi populárna a niektoré výskumy bránia ľuďom tešiť sa z nej. Aj keď v tomto výskume nemôžeme preukázať všeobecnú súvislosť, zdá sa, že káva nepoškodzuje  tepny, ako sa to uvádzalo v predchádzajúcich výskumoch,“

uviedol Dr. Kenneth Fung, vedúci dátový analytik.

Viac ako osemtisíc ľudí vo Veľkej Británii bolo testovaných a rozdelených do troch skupín podľa ich pitných návykov. Boli tam takí, ktorí vypili dvadsaťpäť šálok denne, ale priemerná konzumácia kávy bola okolo piatich. Títo ľudia sa však musia podrobiť ďalším vyšetreniam, aby sa mohol určiť presný limit.

Výskum presne neuvádza, o aký druh kávy ide, ale predpokladáme, že nešlo o dvadsaťpäť šálok pressa. 

Na rozdiel od tejto, ďalšia nedávna štúdia ukazuje, že riziko srdcovocievnych ochorení sa zvýši o dvadsaťdva percent v prípade konzumácie šiestich káv denne. Štúdiu testovali na vzorke 350 tisíc ľudí, z ktorých približne deväťtisíc bojovalo so srdcovými chorobami.

Zistilo sa, že veľkí kávičkári sú náchylnejší k týmto druhom ochorenia. Dôvodom je vysoká hladina kofeínu, ktorý zvyšuje krvný tlak, čím sa zvyšuje šanca srdcových porúch. Dosť záleží od množstva kofeínu, ktorý káva obsahuje. Priemerná šálka obsahuje približne 95 miligramov kofeínu a príznaky predávkovania sa môžu vyskytnúť od 600 miligramov. Aj keď podľa tohto výskumu nie je potrebné vypiť také množstvo kávy, aby bola zdraviu škodlivá.

Milujete kávu? Zistite, do ktorej skupiny kávičkárov patríte

Niekoho káva "nakopne", iný pomaly ani nevie, že ju pil. Vedci zhodnotili celkovou bilanciu kofeínu v ľudskom organizme a prišli na to, že účinok kávy záleží od toho, ako je naše telo geneticky vybavené.

Zdroj: SMD, OUP