Najpredávanejšia a najtrendovejšia. Tak vidia svetoví barmani škótsku whisky Monkey Shoulder. Informáciu priniesol magazín Drink International.

Výsledky prieskumu medzi svetovo oceňovanými barmanmi, vlastníkmi kvalitných barov a ich manažérmi boli zverejnené v správe 2019 Brands Report. Škótska Monkey Shoulder, ktorá je mixom troch single malt whisky (Glenfiddich, The Balvenie a Kininvie) sa stala najobľúbenejšou whisky v tejto brandži už po niekoľkýkrát.

Editor správy Brands Report Hamish Smith tvrdí, že je dnes viditeľný trend prechodu od miešaných, teda blended whisky, k single malt. Je pravdepodobné, že Monkey Shoulder uchmatla víťazstvo whisky Johnnie Walker aj vďaka svojej novinke, ktorou bola dymová verzia Monkey Shoulder, teda peated whisky. Práve tú podľa portálu Scotchwhisky.com požadovali barmani, za účelom tvorby miešaných drinkov s výraznejšou chuťou.

Zdroj: Drinks International

​Írskym whiskey podľa správy Brands Report dominoval Jameson, japonským Nikka a americkým značka Marker´s Mark.

Ak sa však barmanov pýtali na alkohol, ktorý preferujú pre svoje miešané drinky, whisky sa neumiestnila v top ten. Najčastejšie pracujú s ginom, rumom a vodkou.

Škótska whisky nebola dlhé roky preferovaným destilátom pre miešané nápoje. Podľa Smitha bola považovaná za príliš kvalitný alkohol na to, aby sa miešal. Výrobcom whisky preto trvalo veľmi dlho, kým zareagovali na trend mixológie a ponúkli barmanom whisky, ktoré sú vhodné práve do miešaných drinkov. Dnešní barmani totiž pri miešaní kvalitných drinkov už nehľadia na cenu, zaujíma ich len výsledná kvalita.

Zdroj: Remy Cointreau

Drink International skúmal popularitu whisky a iných destilátov v 127 špičkových baroch v 38 krajinách sveta, medzi nimi napríklad v USA, Anglicku, Austrálii či Singapure.

Ak sa pozrieme na najpredávanejšie whisky, medzi barmanmi vedie Monkey Shoulder, pred Johnnie Walkerom, Laphroaigom, Macallanom a Glenfiddichom. V kategórii najtrendovejších whisky na prvom mieste tróni Monkey Shoulder, tentokrát pred Macallanom, tretí je Compass Box, štvrtý Glendronach a piaty Chivas Regal.

Víťazná whisky Monkey Shoulder je veľmi obľúbená aj na Slovensku. Najmä pre svoju jemnosť a výbornú chuť, ale tiež pre pomer jej kvality a ceny. Vrelo ju odporúčam.

Mladá anglická pálenica whisky už zbiera ocenenia

Nie je až takým častým javom, aby sme spomínali pálenice whisky z Anglicka. Nie sú až také známe ako whisky zo Škótska či Írska. Možno aj preto, že sú veľmi mladé. Všetky totiž so svojou produkciou whisky začali až po roku 2000.