Kofeín je jednou z našich jednoznačne najobľúbenejších legálnych drog. Ide o stimulant, ktorý rýchlo vstupuje do mozgu a blokuje v ňom adenozínové receptory zodpovedné za tlmenie mozgovej aktivity.

​Málokto si ale uvedomuje, že pokiaľ si na ňom raz vytvoríme návyk a potom "dávku" z nejakého dôvodu vynecháme, môžu sa ľahko dostaviť abstinenčné príznaky. K tým najčastejším patria bolesti hlavy. Tieto bolesti sú obvykle miernejšie a trvajú 1 až 2 dni, niektorých z nás ale môžu pokojne trápiť aj týždeň. A aby toho nebolo málo, u niektorých jedincov nedostatok kofeínu dokáže dokonca vyvolať regulárnu migrénu.

Problémy pritom môžu mať aj ľudia, ktorí si doprajú jednu šálku nejakého kofeínového nápoja denne. "Rovnako tak len tri dni popíjania kávy stačia na to, aby ste sa cítili zle, keď káva dôjde," uviedol Merlin Thomas z Monash University.

Abstinenčné príznaky sa ale objavujú len vtedy, pokiaľ sa od kofeínu odtrhnete úplne. Inak povedané, aj požitie veľmi malého množstva (cca štvrť šálky) im zabráni.

Ak chcete s konzumáciou kávy z nejakého dôvodu skoncovať naozaj natrvalo, mali by ste počítať s tým, že bolesti vrcholia najskôr 1 až 2 dni potom, čo ju zo svojho jedálnička vyradíte.

Milujete kávu? Zistite, do ktorej skupiny kávičkárov patríte

Niekoho káva "nakopne", iný pomaly ani nevie, že ju pil. Vedci zhodnotili celkovou bilanciu kofeínu v ľudskom organizme a prišli na to, že účinok kávy záleží od toho, ako je naše telo geneticky vybavené. ​Začiatky pestovania kávovníka a varenie kávy je vraj možné vystopovať až k etiópskemu pasáčikovi, ktorý si všimol, že keď sa jeho kozy napasú na červených bobuliach jedného kra, správajú sa veľmi rozjarene.

Zdroj: CNC