Holandská letecká spoločnosť KLM poteší všetkých, ktorí milujú pivo. Od konca augusta ho čapujú priamo na palube lietadla.

Letecká spoločnosť chce na svoju novinku upozorniť aj vtipným videom, v ktorom sa dvaja pasažieri pretekajú, ktorý z nich zažil väčší luxus na palube lietadla.

Spoločnosť KLM zatiaľ podáva čapované pivo len v biznis triede počas letu na karibský ostrov Curaçao, kam sa väčšina holandských dovolenkárov najčastejšie vyberá za oddychom. A hoci sa viacerým môže zdať, že na čapovaní piva nie je nič náročné, opak je pravdou. Vývoj správnej technológie trval odborníkom niekoľko rokov. Problémom boli napríklad vzduchom poháňané pípy, ktoré sa pri čapovaní používajú, no v letectve sú zakázané.

"Tlak vzduchu v lietadle je oveľa nižší ako v normálnej nadmorskej výške. Klasická pipa by nefungovala a vytvorila by len veľké množstvo peny. Ďalej sme museli zapracovať napríklad na kompresore alebo jedálnom vozíku," vysvetlil Edwin Griffioen zo spoločnosti Heineken, ktorej pivo podáva letecká spoločnosť na svojej palube.

​Vývojári nakoniec museli upustiť z chladenia. To by sa totiž nevošlo do konštrukcie, ktorá je obmedzená veľkosťou a ovplyvňovala by chod vozíka v uličke.

Samozrejme, obe spoločnosti mali v prvom rade na pamäti spokojnosť svojich zákazníkov. Preto teplotu piva uchovali tým, že vozík vyrobili na princípe termosky. Tá dokáže udržať konštantnú teplotu 5 stupňov Celzia.

​Spoločnosť KLM tak rozšírila svoj sortiment na palube o ďalší holandský výrobok.

"Vždy hľadáme typicky holandské produkty, ktoré by nás odlíšili od ostatných spoločností," vysvetlila viceprezidentka spoločnosti KLM Miriam Kartman.

V triede World Business Class tiež pripravil menu pre cestujúcich holandský kuchár Jacob Jan Boerma, ktorý získal už niekoľko michelinských hviezd. Z domácej produkcie tiež pochádzajú napríklad uniformy letušiek a stewardov.

Zdroj: CNC
Tagy: