Ak aj vy považujete vrecúškový čaj za pravý anglický produkt, mýlite sa. Jeho pôvod treba hľadať u istého Thomasa Sullivana, obchodníka z New Yorku, ktorý tento dnes už legendárny tovar vynašiel úplnou náhodou.

V júni roku 1908 rozposlal Thomas Sullivan, zaoberajúci sa obchodovaním s čajom, pre svojich potenciálnych klientov malé vzorky. Aby ušetril na nákladoch, rozsypané a polámané čajové listy nasypal do malých hodvábnych vreciek. Klienti boli svojimi zásielkami najprv zaskočení a s neistotou namáčali tieto vrecúška do vriacej vody. Takto sa zrodil porcovaný vrecúškový čaj.

Nová metóda

Toto všetko prispelo k zjednodušeniu rituálov prípravy čaju (pre mnohých podnes neodpustiteľný hriech) a stal sa rýchlo populárnym. Sullivanov produkt sa aj dnes teší mimoriadnej obľube. Iba v Anglicku sa vypije asi 130 miliónov šálok čaju denne. Kým sa vrecúškový čaj stal produktom hromadnej spotreby, musel prejsť viacerými vylepšeniami. Prvé patrí Sullivanovi, ktorý hodvábne vrecúško vymenil za gázu, keďže sa jeho zákazníci sťažovali na divnú príchuť čaju.

Ďalší prelom nastal v roku 1930. William Hermanson si patentoval papierové vrecúško na čaj, aké poznáme aj dnes. Vylepšené bolo v roku 1964. S hromadnou výrobou produktu sa začalo po druhej svetovej vojne v roku 1953.

Zdroj: time.com

Zopár zaujímavostí

  • George Orwell čaj nazval jedným zo základných pilierov civilizácie.
  • Podľa jednej legendy ho objavil Siddhártha Gautama Buddha, keď mu pri jednej meditácii do šálky padol čajový list.
  • Podľa inej legendy si zas majster indického budhizmu Bódhidharma odrezal svoje viečka, aby ho pri meditácii nepremáhal spánok a prvé čajové výhonky vyrástli na mieste, kam svoje viečka zahodil.
  • Ďalšia legenda tvrdí, že v roku 2737 pnl. čínskemu panovníkovi Sen Nungovi do vriacej vody padli listy divej čajovej rastliny a žltohnedá tekutina ho natoľko zaujala svojou vôňou, že ju musel ochutnať a tak si obľúbil jej chuť a povzbudzujúci účinok.
  • Približne v roku 1560 boli portugalskí moreplavci prvými Európanmi, ktorí pri svojej návšteve v Japonsku ochutnali čaj. Onedlho sa dovážaný čaj objavil aj v Európe a stal sa mimoriadne populárny vo francúzskych a holandských bohatých kruhoch.
  • Angličania začali s pitím čaju približne v roku 1650 a nápoj sa ako liek v Európe objavil v 17. storočí. „Ochutená voda“ bola taká nezvyčajná, že mnohí tekutinu vylievali a žuvali iba jej rozvarené listy.
  • V roku 1773 Bostončania počas vzbury proti vysokým daniam vysypali transport s čajom do mora. Iróniou osudu bolo, že čaj bol jednou z potravín, ktorej daň bola práve znížená.
  • V roku 1937, keď Briti zistili, že vojna s Nemeckom je neodvrátiteľná, začali s prípravou plánov na zabezpečenie transportov s čajom. Po vypuknutí vojny povolali dokonca námorníctvo, ktoré zhromažďovalo na viac ako 500 miestach obrovské čajové zásoby. Je typické, že anglický kabinet sa v prípade vypuknutia jadrovej vojny obával iba toho, že Briti bez pravidelných denných dávok čaju zošalejú.
  • V priemernom vrecúšku s približne dvomi tisícmi perforácií sa nachádza presne 3,125 gramov čaju. Kult nápoja je obrovský: na jednej z najpopulárnejších komunitných webstránok Facebooku, má takmer 500 skupín sympatizantov a jedna z najpopulárnejších má až 150 tisíc členov.

Zdroj: time.com