Začínal ako umelecký kováč, ale nekvalitné pivo ho dohnalo k zmene kariéry. Sládok roka 2013 - Ľuboš Kružic.

Čo vedie človeka k tomu, aby začal s domácim varením piva? Nie je jednoduchšie sadnúť si do podniku a nechať si načapovať?

Práve možno tá jednoduchosť a nespokojnosť s tým, čo človeku ponúknu. Ak sa ľudia odhodlajú, aby si pivo uvarili doma sami, tak po prvých úspešných a menej úspešných várkach, to 90 percent týchto odvážlivcov chytí natoľko, že s tým pokračujú a stane sa to ich silným koníčkom. Postupne si dokážu uvariť veľmi kvalitné pivo aj v domácich podmienkach.

To ste varili pivo doma, v kuchyni?

Variť pivo sme začali v roku 2010 s priateľmi Vladom a Andrejom. Problémom bolo nájsť si miesto. Zo začiatku sme kočovali a varili kde sa dalo. V kováčskej dielni v Záhorskej Bystrici, u mňa doma v pivnici, alebo u niekoho na chate. Vždy, keď sa naskytla príležitosť, sme si vzali potrebné náradie a suroviny a uvarili sme si pivo, ktoré potom týždeň kvasilo a následne asi mesiac zrelo vo fľaškách.

Vyjde to lacnejšie, ako v krčme?

Tak zo začiatku je potrebné si na to vyhradiť čas a samozrejme aj financie. Postupne totiž človek chce zlepšovať technológiu. Pivo už napríklad nedozrieva vo fľaškách, ale v sudoch. A ak tomu človek naozaj podľahne, začne to byť finančne náročnejšie. Ale to už je väčšinou nakazený láskou k pivu.

Takže ste nakoniec museli rozbiť prasiatko.

Zo začiatku boli naše investície tiež minimálne, keďže sme používali veci, ktoré sú bežne dostupné v domácnosti. Nakoľko sme si ale chceli spraviť vlastný domáci pivovar, tak sme u Andreja prerobili starú maštaľ, kúpili stolitrovú varňu, chladiace zariadenia, kvasné nádoby. Boli v tom už celkom veľké peniaze, ale pomohli nám kamaráti, ktorí v tom videli potenciál.

Polotmavý ležiak v sudoch Zdroj: Michal Drapák

Dlhšiu dobu ste sa venovali umeleckému kováčstvu. Ako ste sa od tejto profesie dostal k vareniu piva?

Áno, umelecké kováčstvo som robil desať rokov. A ten prechod bol jednoduchý, nakoľko umelecké kováčstvo je tiež tradičné remeslo. Takže to ručné remeslo, tá ručná práca, snaha zdokonaľovať sa a um tam je. Preorientovať som sa vedel celkom rýchlo. Výhodou bolo, že som si vedel aj sám vyrobiť veľa vecí okolo kotlov. Vedel som si ich upraviť, prispôsobiť. Tiež som aplikoval svoje znalosti pri repase technológií a upravil si ich po svojom.

Ako ste pokračovali ďalej?

Po tomto prvom projekte vyšlo najavo, že naše pivo ľuďom chutí. Distribuovalo sa medzi kamarátmi, tak sme okrem ležiakov začali experimentovať s inými pivnými druhmi. Robili sme smrekové, pšeničné pivo. A potom prišla príležitosť, keď sme sa dozvedeli, že je na odpredaj technológia bývalého pivovaru Kaltenberg v Trenčíne. Bolo treba zohnať nemalé peniaze, ale vďaka našim súčasným spoločníkom, sa nám to podarilo. V Stupave sme si prenajali starý sklad a začali ho prerábať. To už sme museli naše zamestnania opustiť všetci traja a naplno sa venovať našej novej budúcej profesii. Pivovar sme budovali asi trištvrte roka a vo februári 2013 sme oficiálne spustili výrobu.

V súčasnosti varíte niekoľko druhov pív. Ktoré ľudia preferujú najviac?

Začali sme svetlým pivom plzenského typu, tzv. ležiak. Na tento pivný štýl sme my, aj naše okolie, naučení najviac. Myslím, že sa nám to podarilo, lebo naše svetlé pivo 11-Tečka si vďaka svojej bohatosti chutí (naše pivá nefiltrujeme a nepasterizujeme) našlo svojich fanúškov, dokonca aj medzi tradičnými pivármi, ktorí si v obchodoch kupujú bežné pasterizované pivo.

Predpokladám, že to nestačilo...

Postupne sme náš sortiment rozšírili o polotmavý ležiak Jantar 12°, hitom sa stal ležiak s čerstvým zázvorom Ďumbeer 12°. Ďalším je tmavý ležiak Špeciál 13°. Začali sme tiež variť pivá, ktoré nedávno ešte neboli veľmi známe, medzi ne patrí napríklad svetlé pšeničné pivo - Vajcen 12°. Varíme aj Red Ale 12° - pivo anglosaského typu, vrchne kvasené. Na Vianoce sme uvarili málo známe pšeničné pivo Weizenbock 16°, ktoré malo tiež veľký úspech.

Zľava Zdroj: Michal Drapák

Robíte aj nejaké špeciálne pivá?

Ako prví sme na Slovensku priemyselne uvarili tekvicové pivo - Pumpkin Ale 12,8°. Tento experiment sme si dovolili až v čase, keď ľudia zistili, že robíme dobré pivá. Pri varení sme použili upečené tekvice hokkaido a vo varnom procese rôzne koreniny, napríklad koriander a muškátový orech. Tento rok sme pripravili American IPA 14°, čo je vrchne kvasené svetlé pivo typu India Pale Ale s výhradným použitím amerických odrôd chmeľu.

Aké sú v súčasnosti na Slovensku podmienky pre podnikanie v pivovarníctve?

Na Slovensku je momentálne výborná doba, aby vznikali pivovary. Ja som za to a Stupavar plne podporuje, aby vznikali ďalšie malé pivovary, aby si vzájomne konkurovali kvalitou. Aby si v každom väčšom, či menšom meste alebo na dedinách, ak to bude aspoň trochu možné, robil každý vlastné pivo. Aby pivo necestovalo, ale ľudia cestovali za ním.

A papierovačky?

Čo sa týka legislatívy, je to celkom náročné, pretože každý pivovar musí mať svojho sládka, ktorý to zastrešuje odbornosťou a vzdelaním. Väčšinou dnes tieto novovzniknuté pivovary zastrešujú sládkovia, ktorí fungovali vo veľkých pivovaroch, ktoré skúpili nadnárodné spoločnosti a následne pozatvárali. Ale z iniciácie Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska je v Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre akreditovaný kurz sladovník/pivovarník, kde po absolvovaní a následnej praxi a skúškach dostane absolvent certifikát, ktorý ho oprávňuje na sladovnícku činnosť.

Začiatkom tohto mesiaca ste v spolupráci s mestom Stupava usporiadali prvý pivný festival. Aký bol ohlas?

Áno, založenie nášho pivovaru so sebou nesie aj podobné aktivity, kde chceme ľuďom predstaviť poctivé kvalitné pivo ako lokálny produkt a prezentovať aj spoluprácu medzi malými pivovarmi. Usporiadali sme tento festival v peknom prostredí zámockého parku v Stupave a som rád, že sa mi podarilo zohnať 12 pivovarov zo Slovenska, aj z kruhov homebrewingu. Zúčastnilo sa veľmi veľa ludi a nás táto obrovská návštevnosť úprimne teší. Nečakali sme to a určite ho budúci rok zopakujeme.

Aké máte ďalšie plány do budúcna?

Radi by sme do roka vybudovali svoj vlastný pub a zrealizujeme tak víziu toho, ako si my predstavujeme miesto, kde môžeme pohostiť našich kamarátov a sympatizantov, prezentovať naše pivo a pivnú kultúru, ako ju vidíme my.

Po tomto rozhovore sme sa zo stupavského pivovaru presunuli do prvého bratislavského minipivovaru Richtár Jakub, kde sa uskutočnilo vyhlásenie ankety o Výročnú cenu Slovenskej pivovarníckej Akadémie za rok 2013. Pivovaru Stupavar boli udelené hneď tri ceny: Objav roka 2013, Pivovar Roka 2013 a Luboš Kružic sa stal víťazom kategórie Sládok roka 2013.

Pozrite si galériu