Vedci na Marse našli ideálne miesto pre založenie kolónie: Kozmické žiarenie však naďalej zostáva problémom

Vedci na Marse našli ideálne miesto pre založenie kolónie. Kozmické žiarenie však naďalej zostáva problémom.

Ak chceme jedného dňa skutočne osídliť Mars, budeme sa musieť vysporiadať s množstvom problémov. Medzi tie najpálčivejšie patrí smrtiace kozmické žiarenie, pred ktorým sa ľudia budú potrebovať nejakým spôsobom chrániť.

Planetárni vedci z Washington Academy of Sciences dospeli k záveru, že východiskom by mohol byť život v podzemí - konkrétne v lávových tuneloch. A rovno našli ideálne miesto.

Ich vysnívaná základňa by mala byť vybudovaná vo veľkej impaktnej panve Hellas Planitia, blízko rovníka, kde sú úrovne radiácie nižšie ako na iných miestach červenej planéty.

Lávové tunely ako tienidlá

Bádatelia najprv analyzovali snímky urobené sondou Mars Reconnaissance Orbiter a identifikovali tri štruktúry, ktoré sa zdajú byť lávovými tunelmi. Následne sa rozhodli preveriť, aké tienenie dotknuté geologické útvary môžu poskytovať.

Experimenty vykonané v troch štátoch USA ukázali, že lávové tunely sú schopné zablokovať až 82% slnečného žiarenia, ktoré dosiahne zemského povrchu.

Live Science však upozorňuje, že kolonisti by aj tak stále boli vystavení nebezpečným úrovniam radiácie. Je teda potrebné hľadať ďalšie riešenia.

Zdroj: CNC