Moderné infotainmenty vraj môžu byť nebezpečnejšie ako alkohol za volantom
Nedávny výskum britskej organizácie IAM Roadsmart odhalil, že moderné systémy infotainmentu, často navrhované na zvýšenie komfortu a bezpečnosti jazdy, môžu napáchať viac škôd ako úžitku. U ich užívateľov bol totiž často zistený dlhší reakčný čas, než u vodičov pod vplyvom omamných látok.
Výsledky vraj ukázali lepšie reakčné časy u vodičov pod vplyvom konope a až päťkrát lepšie reakčné časy u vodičov, ktorí mali v krvi legálne množstvo alkoholu, čo je na britských cestách až 0,8 promile.
Podľa štúdie sa reakčný čas vodičov, ktorí práve manipulovali s dotykovou obrazovkou infotainmentu, predĺžil o štyri až päť dĺžok. Štúdia tiež odhalila, že niektorí vodiči sústredili svoj zrak na obrazovku až 16 sekúnd. Pre predstavu - pri rýchlosti 90 km / h tak títo vodiči prešli až 400 metrov.
Počas manipulácie so systémami ako Android Auto alebo Apple CarPlay (prostredníctvom dotykovej obrazovky) navyše utrpela aj schopnosť vodiča dodržiavať konštantnú rýchlosť a udržať pozíciu vozidla v jazdnom pruhu. Výber skladieb cez aplikáciu Spotify (prostredníctvom oboch vyššie spomínaných systémov) mal mať na reakcie vodiča dokonca horší dopad, než písanie textových správ.
Dopravní experti z IAM Roadsmart preto teraz apelujú na vládu i automobilový priemysel, aby obmedzili technológie rozptyľujúcich technológií skôr, než príde k ďalším zraneniam či úmrtiam. "Rozptýlenie vodiča býva každoročne pripisované zhruba tretine dopravných nehôd v Európe," uviedol Neil Greig za IAM Roadsmart.
"Zatiaľ čo predchádzajúce výskumy ukázali, že Apple CarPlay alebo Android Auto fungujú lepšie ako klasické tlačidlá a ovládače, výsledky tejto poslednej štúdie vyvolávajú vážne znepokojenie ohľadom vývoja a využívanie najnovších systémov infotainmentu. Čokoľvek, čo rozptyľuje oči a myseľ vodiča, je pre cestnú bezpečnosť zlé," uvádza štúdia.