Trpíte obavami z toho, že roboti raz úplne nahradia ľudskú prácu? Potom vás asi nepoteší robot Flippy, pracujúci mimo iného v kalifornskom meste Pasadena, o ktorom informoval denník Los Angeles Times. K jeho hlavným prednostiam v porovnaní so živým kuchárom patria malé prevádzkové náklady a fakt, že môže pracovať vo dne aj v noci.

Flippy zvláda celý rad aktivít - napríklad dokáže umiestniť kôš s hranolkami či inými produktmi do fritézy presne v okamihu, kedy teplota oleja dosiahne stanovenej hodnoty. Rovnako ľahko opečie plátok hovädzieho mäsa na rošte, pričom pomocou počítačového videnia a teplotných senzorov stráži, aby bol správne prepečený a mal perfektnú farbu.

A kuchári nebudú mať čo jesť?!

Okrem ramien, poháňaných elektromotormi, je robot Flippy vybavený celým radom snímačov a senzorov, ktoré mu pomáhajú pri práci. Je výsledkom mnohých desiatok rokov trvajúceho vývoja, v rámci ktorého boli využité najnovšie poznatky z robotiky a strojového učenia.

Úspech robota a tým aj firmy Miso Robotics závisí na jednoduchej matematike. Roboti môžu transformovať stravovací priemysel predovšetkým vďaka tomu, že stoja menej ako zamestnať pracovníka s minimálnou mzdou. Navyše neodvrávajú, neodchádzajú po zmene domov, nie sú chorí a nevyžadujú dovolenku.

Robot je jednoducho lacnejší

V súčasnosti je jedným z argumentov pre "robotické paže" predovšetkým klesajúca cena. Zatiaľ čo pri uvedení na trh v roku 2016 stál jeden robot okolo 100 tisíc dolárov, dnes je jeho cena menej ako desatinová. V blízkej budúcnosti sa navyše majú objaviť ešte lacnejšie modely.

Miso Robotics ponúka svoje roboty prevádzkovateľom reštaurácií a rýchlych občerstvení za čiastku okolo 2000 dolárov mesačne. Vzhľadom na skutočnosť, že robot môže pracovať 24 hodín denne, je jeho hodinová mzda necelé tri doláre, čo je pre "zamestnávateľa" zaujímavé, pretože ide len o zlomok toho, čo by zaplatil živému zamestnancovi.

Jedným z dôvodov úspechov tohto obchodného modelu je sústavne klesajúca cena hardvérových komponentov. Generálny riaditeľ Buck Jordan k tomu povedal: "Vsádzali sme na to. Bola to síce riskantné stávka, ale vyplatila sa. "

Roboti v akcii

Roboti Flippy obsluhujú zákazníkov napríklad na štadióne Dodger v Los Angeles či v malom reťazci rýchleho stravovania CaliBurger, ktorý na robotickom "kuchárovi" vystaval svoj marketing. Nová verzia robota bude používať lacnejšie ramená a bude namontovaná na koľajnici pri strope, aby nezaberala podlahovú plochu.

Jordan verí, že Flippy sa v budúcom roku stane bežnou súčasťou kuchýň s rýchlym občerstvením v celej krajine. Uspieť by mohol najmä na trhoch s vyššími nákladmi na mzdy a prenájom nehnuteľností, ako je napríklad Kalifornia.

Americký reštauračný priemysel ako celok čelí už niekoľko rokov nedostatku pracovných síl. Za ten môže rekordne nízka nezamestnanosť v celej ekonomike a stále rastúci dopyt spotrebiteľov po hotových pokrmoch. V decembri bolo v reštauráciách na území USA 820 tisíc voľných miest, takže nemožno tvrdiť, že robot berie ľuďom prácu - proste len rieši nepriaznivú situáciu na trhu.

Zdroj: CNC