Nikola ide proti Tesle: Drzý americký konkurent predstavil elektrický pick-up, ktorý jazdí na baterky aj vodík

Nikola je americký startup z Arizony, ktorý svojím menom odkazuje na slávneho vynálezcu Nikolu Teslu. A voľba mena je trochu provokatívna, keď sa firma zaoberá výrobou elektromobilov a jeho hlavným konkurentom je Tesla, teda firma s rovnako inšpirovaným menom. Nikola doteraz vystupovala ako firma zameraná na elektrické kamióny, ale teraz prekvapila predstavením osobného pick-upu.

Baterky aj vodík

Nový model Badger ide priamo proti modelu Cybertruck od Tesly. Vyzerá ale trochu viac "normálne". Kým Cybertruck svojím futuristickým vzhľadom šokuje, Badger je jednoducho americký pick-up, teda mohutné osobné vozidlo s menšou nákladovou plošinou za kabínou pre cestujúcich.

​Výrobca plánuje u Badger kombinovať prevádzku na batérie a vodíkové články. Každá technológia by mala dodať elektrickú energiu až na 480 km, celkom teda auto dobehne teoreticky až 960 km na jedno nabitie a doplnenie nádrže s vodíkom. Ponúkať sa ale bude aj so separátnymi pohonmi, teda buď výhradne na batérie alebo len na vodík.

​Poháňané budú všetky štyri kolesá, a to stabilným výkonom 455 koní. Krátkodobo však bude možné zvýšiť výkon až na 906 koní. Zrýchlenie z nuly na 60 míľ za hodinu (cca 100 km / h) výrobca udáva na 2,9 sekúnd.

​Novinka bola oznámená teraz, ale ešte sa na cesty zrejme dlho nepozrie. Až v septembri má byť auto so všetkým predstavené a do konca roka bude možné uskutočniť obmedzené množstvo prvých predobjednávok. Výrobca ale zatiaľ neudáva, kedy plánuje auto uviesť na trh. Zrejme ešte bude záležať na schopnostiach zabezpečiť výrobu, pretože na rozdiel od Tesly nebude Nikola vyrábať autá vo svojich továrňach, ale prostredníctvom OEM partnerov.

Zdroj: CNC