Šanghaj: Nový rok ako z budúcnosti
Sledovať silvestrovské ohňostroje je neodmysliteľnou súčasťou osláv každého Nového roka. Milovníci zvierat a domácich miláčikov ako aj rodičia malých detí by však najradšej privítali tichšiu verziu polnoci. Ekológov by zase potešil menší odpad z delobuchov a lekárov na pohotovosti menší zástup pacientov s popáleninami prstov. Existuje však riešenie, ktoré by vyhovelo všetkým, no stále si zachovalo čaro nového začiatku?
Čína našla odpoveď – namiesto ohňostrojov tohto roku nad rieku Huangpu v centre Šanghaja vzlietlo skoro dvetisíc drónov, ktoré vytvorili ohromujúcu svetelnú šou. Obrazce v rôznych farebných kombináciách pred polnocou splynuli do postavy bežiaceho muža, ktorá symbolizovala
„veľký pokrok a úžasný úspech, ktorý Šanghaj dosiahol za posledných 40 rokov zmien a otvárania sa Svetu.“
Naprogramované dróny boli riadené z jedného centrálneho počítača a po odpočítaní polnoci sa na oblohe objavil svetelný nápis 2020 a celá šou bola zakončená čínskym znakom pre motto „nasledovanie snov“.
Novátorské poňatie silvestrovských osláv vzniklo pod vplyvom aktuálneho trendu hľadať alternatívy k tradičným ohňostrojom, ktoré znečisťujú ovzdušie a zvyšujú riziko vzniku požiarov. Z podobného dôvodu sa napríklad viaceré mestá Austrálie rozhodli ohňostroje tento rok zo silvestrovského programu vypustiť úplne. Austrálsky kontinent už niekoľko týždňov bojuje proti rozsiahlym požiarom, primátor najväčšieho mesta Sydney však niekoľko miliónové ohňostroje nezrušil a dočkal sa za to ostrej kritiky.
Veľa obyvateľov strávilo Nový rok mimo svojich domovov či so strachom pred blížiacimi sa plameňmi. Svet obleteli apokalyptické zábery z mesta Mallacoota, kde oblohu plamene rozžiarili do jasno červena a viditeľnosť bola obmedzená na niekoľko desiatok metrov. Na verejné výzvy občanov, aby sa peniaze na ohňostroje radšej určili na boj proti prírodnej katastrofe a na podporu jej obetí, primátor Clover Moore odpovedal, že prípravy v Sydney začali vyše rok dozadu a ohňostroje sú už z väčšej miery zaplatené.
Tak či onak, posledný deň roka 2019 má celý svet už za sebou a nám ostáva dúfať, že jednotlivé krajiny neprestanú hľadať menej kontroverzné spôsoby, ako budúci Silvester adekvátne osláviť.