Piloti lietadiel F-35 budú čoskoro trénovať lety na misiách, ktoré sa budú odohrať vo virtuálnom svete. Ten vznikne prepojením letových simulátorov do jednej siete. Táto technológia nesie označenie Distributed Mission Training.

Stealth stíhacie lietadlá Lockheed Martin F-35 Lightning II patria k najpokročilejším bojovým lietadlám sveta. Ponúkajú ohromné ​​možnosti, ale ich zvládnutie vyžaduje intenzívny výcvik. Piloti F-35 budú v dohľadnej dobe trénovať lety na misiách, ktoré sa budú celé odohrávať vo virtuálnom svete. Ten vznikne prepojením letových simulátorov do jednej siete.

Zdroj: Af.mil

​Táto technológia nesie označenie Distributed Mission Training (DMT) a umožní spoločne lietať na virtuálnych misiách pilotom, ktorí sa budú nachádzať na základniach v USA, Európe a inde vo svete. Ako prví by ju podľa dostupných informácií mali vyskúšať v nevadskej Nellis Air Force Base.

Sieť simulátorov DMT vyvíja pre US Air Force spoločnosť Lockheed Martin. Na prvý pohľad to vyzerá ako skvelá videohra, ale budú ju používať skutoční piloti k tvrdému výcviku.

Zdroj: Yokota.af.mil

​Hlavne nezruinovať letectvo ...

Letové simulátory sú pre pilotov lietadiel F-35 veľmi dôležité. Reálne lietanie s týmto supermoderným strojom je totiž veľmi nákladné. Jedna hodina letu na jednej F-35 príde asi na 44 tisíc dolárov. Oproti starším lietadlám US Air Force je to zhruba dvojnásobný nárast.

Preto je pre pilotov týchto strojov vlastne nevyhnutné lietať virtuálne, aby nezruinovali vlastné letectvo. Zároveň to ale kladie veľké nároky na simulátory, pretože tréning musí byť hyperrealistický, aby mohol aspoň z časti nahradiť skutočné lety.

Zdroj: Af.mil

Simulátory pre lietadlá F-35 už teraz umožňujú spoločné výcvikové misie pre viacerých pilotov, pokiaľ je na jednej leteckej základni viac takýchto simulátorov. Vďaka sieti DMT teraz spolu budú trénovať piloti z rôznych základní. Do budúcnosti by pritom simulácie v sieti DMT mohli byť rozšírené o ďalšie typy lietadiel US Air Force, ako sú bojové lietadlá F-22 Raptor či F-16 Fighting Falcon alebo lietadlá včasnej výstrahy a riadenia prevádzky E-3 Sentry.

Zdroj: Hill.af.mil

​Tréning v sieti DMT budú pre pilotov oveľa prínosnejší. Lietadlá F-35 totiž len zriedkavo vyrážajú na misie osamotené. V priebehu nich spolupracujú s celým radom lietadiel rôzneho typu.

Na leteckej základni Nellis by mali dostať k dispozícii sieť simulátorov DMT už začiatkom roku 2020. Potom by sa mala táto tréningová sieť s virtuálnym svetom rozšíriť na ďalšie americké letecké základne, či už v USA alebo vo svete.

Zdroj: CNC