Spoločnosť DSG Technologies vyvinula projektily CAV-X s wolframovou špičkou. Keď takáto strela letí vodou, tak sa na jej špici vytvorí malá bublina vzduchu. Táto bublinka podstatne obmedzuje trenie, ktorým na guľku pôsobí voda.

Nie je náhodou, že keď v akčných filmoch dôjde na súboje pod vodou, tak kladní aj záporní hrdinovia používajú harpúny a nie klasické strelné zbrane. Dôvodom je, že keď letí tradičná strela cez vodu alebo inú podobnú hustú látku, tak rýchlo stratí svoju smrtiacu razanciu.

Špecialisti amerického veliteľstva pre špeciálne operácie SOCOM (Special Operations Command) nedávno začali experimenty s nábojmi, ktorých použitie by malo žabím mužom Navy SEALs a ďalším príslušníkom špeciálnych jednotiek umožniť páliť na člny protivníkov, zatiaľ čo sami budú pod vodou. Alebo obsluhe zbraní na palube vrtuľníkov ostreľovať ponorky v periskopovej hĺbke.

Zdroj: DSG Technologies

​Ako to funguje?

Spoločnosť DSG Technologies vyvinula projektily CAV-X s wolframovou špičkou. Keď takýto projektil letí vodou, tak sa na jeho špičke vytvorí malá bublina vzduchu. Táto bublinka podstatne obmedzuje trenie, ktorým na strelu pôsobí voda, vďaka javu zvanému superkavitácia. Vzduchové vrecko má oproti vode asi tisíckrát nižšie trenie. Tento jav využívajú vedci a inžinieri tiež pri vývoji nových typov torpéd, lodných skrutiek, člnov a v budúcnosti možno aj ponoriek.

Spoločnosť DSG nedávno poskytla projektily CAV-X odborníkom SOCOM na testovania. Podľa vedúceho výskumu DSG Odda Leonhardsena budú tieto testy zahŕňať streľbu z podvodného prostredia na povrch a ďalšie experimenty, o ktorých nie sú známe bližšie podrobnosti.

Zdroj: DSG Technologies

​Veliteľstvo SOCOM testy nového typu nábojov nijako nekomentovalo. Spoločnosť DSG ale v týchto dňoch usporiadala vlastnú ukážku schopností tejto pozoruhodnej munície, ktorá sa odohrala na strelnici pri Fayetteville v Severnej Karolíne. Zamestnanec DSG vypálil náboj CAV-X z poloautomatickej pušky Colt AR-15 a prestrelil s ním 13 blokov balistického gélu, každý z nich s dĺžkou asi 40 centimetrov.

Tieto bloky zodpovedajú hustote ľudského tela a sú o niečo málo hustejšie než voda. Normálny náboj zvyčajne prejde asi dvoma týmito blokmi. Testy spoločnosti DSG tiež ukázali, že náboj CAV-X prestrelí vrecia s pieskom, oceľ s hrúbkou 2 centimetre, a tiež bežný telesný pancier.

Zdroj: CNC