Pošlite svoje meno na Mars: Poletí tam vedľa vrtuľníka
NASA chystá ďalší veľký rover na prieskum Marsu a už tradične vyhlásila kampaň pre fanúšikov kozmonautiky z celého sveta.
Na internetových stránkach NASA sa môžete zadarmo zaregistrovať a nechať svoje meno poslať na červenú planétu. Po úspešnom vyplnení formulára vám bude vygenerovaný certifikát. Vaše meno bude následne nahraté na čip a ten umiestnený na palubu roveru Mars 2020, ktorý odštartuje k Marsu v lete budúceho roka.
Piaty rover pristane v kráteri Jezero
Po Sojournere, dvoch roveroch MER (Spirit a Opportunity) a Curiosity je Mars 2020 už ť. roverom na prieskum červenej planéty. Odštartovať má v polovici júla budúceho roka a na Marse pristáť vo februári 2021.
Ako miesto pristátia bol vybraný kráter s pre nás veľmi zaujímavým názvom Jezero. Názov je odvodený od mesta v Nosne a Hercegovine. Marsovské krátery menšie než 60 kilometrov sa bežne pomenovávajú podľa miest na Zemi.
Bude pátrať po podmienkach na život
Mars 2020 sa konštrukčne veľmi podobá Curiosity. Niektoré jeho časti boli vylepšené a odlišné bude tiež vedecké vybavenie. Naopak veľmi podobný bude priebeh pristátia. Rover preletí atmosférou, odhodí tepelný štít, spomalí pomocou padáku a následne bude na povrch vysadený pomocou žeriavu.
Vyzerá to pomerne riskantne a aj to riskantné je. V prípade Curiosity to vyšlo a v NASA veria, že druhýkrát to nebude inak.
MArs 2020 bude hľadať dôkazy možnej dávnej existencie mikrobiálneho života. Jeho cieľom je tiež zistiť, či na Marse niekedy v minulosti mohli byť podmienky na život.
Rover má tiež pripraviť vzorky, ktoré by v budúcnosti späť na Zem dopravila ďalšia sonda. Mars síce skúmame už desaťročia, ale vzorky z Marsu zatiaľ v rukách nemáme. NASA ich chce mať pred letom človeka.
Poletí aj vrtuľník
Mars 2020 okrem vášho mena povezie aj vrtuľník. Malý drón s hmotnosťou 1,8 kilogramu s názvom Mars Helicopter Scout bude vôbec prvým lietadlom, ktoré sa bude pohybovať v atmosfére cudzieho sveta.
Jeho hlavným cieľom je "to skúsiť" - nabrať skúsenosti a zafungovať ako priekopník pre ďalšie vrtuľníky, ktoré by mohli pomáhať vo výbere trasy budúcich roverov. Na palube nebude mať žiadne vedecké prístroje, len malú kameru.
Očakáva sa v ideálnom prípade päť letov. Najdlhší potrvá 90 sekúnd. Vrtuľník sa bude musieť popasovať s odlišnými podmienkami: nízkymi teplotami a predovšetkým atmosférou, ktorá má úplne odlišné zloženie a tlak. A tiež tretinovú gravitáciu.