Neviditeľná planéta: Slovensko-český tím rozlúskol záhadu sústavy Kepler-410
V roku 2013 objavili astronómovia v dátach z už nefungujúceho kozmického ďalekohľadu Kepler exoplanétu s označením Kepler-410 Ab. Planéta z nášho pohľadu prechádza pred svojou hviezdou, takže spôsobí každých asi 18 dní pokles jej jasnosti. Veľkosť planéty je asi 2,8 Zeme.
K poklesom jasnosti ale nedochádza pravidelne. Vedci objavili asi 15-minútové odchýlky. Podobnému javu sa hovorí zmeny v časoch tranzitov a spôsobuje ho svojou gravitáciou ďalšie teleso.
Zmeny v časoch tranzitov môže spôsobovať ďalšia hviezda, planéta alebo mesiac. Materská hviezda Kepler-410 nie je "single". Je súčasťou dvojhviezdy. Druhá hviezda, ktorou je zrejme červený trpaslík, ale zmeny v časoch tranzitov nespôsobuje. V systéme musí byť ešte ďalšie teleso.
Vedci, medzi ktorými bol aj slovenský tím, prišli pred pár rokmi s hypotézou, že ďalším telesom je hviezda alebo dokonca dvojhviezda. V krajnom prípade by sme tak mali štvornásobný hviezdný systém s planétou, ktorá obieha okolo najväčšej z hviezd.
Ďalekohľady v Česku a na Slovensku asi záhadu vyriešili
Slovensko-český tím pod vedením Pavla Gajdoša z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa pokúsili hviezdu či dvojhviezdu objaviť a to pomocou metódy zvanej meranie radiálnych rýchlostí.
Zjednodušene si predstavme, že máme len dvojhviezdu. Obe hviezdy obiehajú okolo spoločného ťažiska, ktoré môže ležať v kozmickom priestore, ale tiež vnútri hmotnejšej hviezdy. V takomto prípade sa hviezda v kozmickom priestore akoby kymáca a tento pohyb sa prejaví posuvom spektrálnych čiar v spektre danej hviezdy.
Od roku 2016 pozorovali pomerne jasnú hviezdu Kepler-410 v súhvezdí Lýry tri ďalekohľady. Dva sa nachádzajú na Slovensku - v Starej lesnej a na Skalnatom Plese. Tretím ďalekohľadom bol dvojmetrový Perkov ďalekohľad v Astronomickom ústave v Ondřejove.
Na vede je krásne, že aj keď sa neobjaví nič, tak to môže znamenať hodnotný výsledok. Vedci skutočne nič nenašli a môžu tak vylúčiť existenciu akéhokoľvek ďalšieho telesa s hmotnosťou nad 30 Jupiterov s obežným časom do 2 rokov. Hypotéza o ďalšej neobjavenej hviezde či dvojhviezde tým najskôr padla.
Zostáva teda posledná možnosť. Okolo hviezdy Kepler-410 A obieha ešte jedna planéta a práve ona svojou gravitáciou ovplyvňuje obeh pozorovanej planéty Kepler-410 Ab. Podľa autorov štúdie má planéta hmotnosť asi 1,5 Zeme a obežný čas 26 dní.
Bohužiaľ potvrdiť existenciu tejto planéty nebude jednoduché. Pred svojou hviezdou najskôr neprechádza a aj keby áno, spôsobuje tak malé poklesy jasnosti hviezdy, že sú zo zeme nepozorovateľné.
Druhou možnosťou je vyššie spomínané meranie radiálnych rýchlostí, ktoré sa používa aj na objavovanie exoplanét. Signál z druhej planéty bude ale natoľko slabý, že súčasnými prístrojmi nie je detekovateľný.
Vedci NASA našli obývateľnú planétu, ktorá je ako naša Zem
Vedci NASA objavili planétu, ktorá je veľmi podobná našej. Je dvakrát tak veľká a je vzdialená 226 svetelných rokov.