Plecháč Igorko: Bojový mech zbrojovky Kalašnikov
Ruský výrobca armádnej techniky Kalašnikov uviedol na odbornej zbrojárskej výstave svoju predstavu o budúcnosti vojny: Igorka. Aj keď znie zdrobnenina roztomilo, Igorko nie je žiadny drobček. Na výšku meria štyri metre a váži 4,5 tony. Kabína na jeho hrudi pojme niekoľko vojakov, ktorí ovládajú jednotlivé systémy. Od vojnovej vravy okolo ich pritom chráni bezpečnostné nepriestrelné sklo.
Robot Igorko v akcii
Predstavte si to: robot Igorko dupe skrz rozbombardované mesto ako Terminátor, jeho inteligentné senzory mapujú okolitú situáciu a napovedajú pilotom, kam zamerať pozornosť. Kovovými pazúrmi na hydraulických končatinách odkladá z cesty železobetónové trosky a vraky áut. Funguje ako silný robotník, ale v prípade nutnosti je na ramená možné primontovať aj zbrane a Igorka vyslať priamo do stredu vojnového diania.
Dvojnohé tanky
Igorko vyzerá ako zhmotnený sen priaznivcov futuristickej armádnej techniky. Možno k nim patríte a hrali ste sa na počítačoch videohry Mechwarrior alebo BattleTech, v ktorých proti sebe stoja ohromní mechovia. Alebo ste obdivovali ED209 vo filme RoboCop či AT ST v Star Wars. Problém je, že všetci títo mechovia sú buď fiktívni, alebo nepraktickí. A úplne rovnaké to môže byť aj s Igorkom. Pozrime sa, prečo.
Tank verzus mech
Vojnové stroje pre pozemný boj musia byť predovšetkým praktické, stabilné a ťažko zničiteľné nepriateľskými strelami. Presne kvôli tomu majú armády všetkých krajín rady tanky. Obrnený kolos na dvoch pásoch je extrémne stabilný a obrátiť ho hore nohami dá poriadnu prácu. Oproti tomu dvojnohý robot je v pohybe vratký a pri došľape na nerovnosti musí stabilitu kompenzovať skrz najrôznejšie obvody. Už samotné schody predstavujú pre konštrukcie typu Igorko veľký háčik, zatiaľ čo tank ich vyjde celkom jednoducho.
Boj sa ho!
Aj pre nepraktickú dvojnohú konštrukciu sa ale v rámci ozbrojených síl nájde mnoho iných využití. Armády si uvedomujú, že pre víťazstvá v boji alebo potlačenie narastajúcich nepokojov je dôležité vytvoriť v protivníkoch strach a rešpekt a podkopať tak ich bojachtivosť. História je takýchto prípadov plná, od obrích vojnových slonov až po nafukovacie tanky. Mechy tak môžu slúžiť práve na zastrašovanie svojou prítomnosťou - napríklad v uliciach počas demonštrácií, ktoré prerastajú v násilie.
Skladníci
Ďalšie využitie mechov môže byť napríklad v rýchlom vystavaní obranných pozícií alebo v prostom prenášaní materiálov v skladoch. práve v civilnom sektore by mohli dvojnohé stroje nájsť viac príležitostí než v armádach. Ich sila a pohyblivosť by mohla nahradiť napríklad vysokozdvižné vozíky alebo ramená na stavbách. Či to bude osud aj Igorka, to sa dozvieme o niekoľko rokov. Podľa dostupných informácií plánuje zbrojovka Kalašnikov ukázať jeho novú verziu v roku 2020.