Inteligentná kamera Driver i sleduje dianie vo vozidle aj pred ním. Dokáže varovať pred nebezpečenstvom a hodnotí vodiča. Umelá inteligencia sa učí reagovať na situácie na ceste.

Dnešné automobily sú vybavené infotainment informáciami a zábavou. Predstava, že by vodičov malo ovplyvňovať ďalšie zariadenie, pôsobí na prvý pohľad ako nie veľmi dobrý nápad. Inteligentná kamera Driver i aj má pomerne vysoké a svojím spôsobom aj odvážne ambície - chce vodičovi poskytovať "spätnú väzbu k jeho spôsobu riadenia," informuje Mashable.

Za inteligentnou kamerou stojí startup Netradyne, založený v San Diegu. Jeho cieľom je poskytovať vodičom informácie s ohľadom na spôsob jazdy a aktuálnej dopravnej situácii.

Mometnálne autori nápadu učia automatickú inteligenciu, ako by mala reagovať na situácie na ceste. Používajú k tomu flotilu testovacích vodičov, AI v reálnom čase monitoruje jazdu a správanie a poskytuje rady, ktorých cieľom je predchádzať nebezpečným situáciám.

Zdroj: Netradyne

​Netradyne spolupracuje napríklad so štátnou firmou, zaisťujúcou prevádzku školských autobusov. Výsledky testovania vraj dopadli veľmi sľubne: kamera zachytila ​​sedemkrát viac riskantných manévrov než akékoľvek iné podobné systémy. Vďaka použitiu tejto technológie sa vraj správanie vodičov preukázateľne zlepšilo.

Samotné zariadenie je pomerne rozmerné a ťažko si možno predstaviť, že by v tejto podobe získalo homologáciu pre nasadenie v osobných automobiloch. Základom sú štyri kamery, snímajúce dianie v uhle 360 ​​stupňov, teda nielen na ceste, ale aj vo vnútri vozidla. Súčasťou je funkcia rozpoznávania tváre, slúžiaca na prihlasovanie vodičov.

Už teraz sa samozrejme rieši ochrana súkromia, takže pre vodičov testovacích vozidiel, ktorí občas vozia členov rodiny, je k dispozícii krytka objektívu alebo možnosť vypnúť kameru smerujúcu dovnútra. V nahraných videách je dokonca aj funkcia ochrany osobných údajov, ktorá okrem vodiča rozoznáva aj ďalšie osoby vo vozidle.

Informácie o spôsobe riadenia sú odosielané do mobilného telefónu, kde možno napríklad zistiť, ako často sa vodič pozeral na telefón či inak nevenoval pozornosť riadeniu. Jedným z možných praktických využití je nasadenie vo firemných vozidlách na sledovanie a hodnotenie vodičov.

Zariadenie je pripojené k elektroinštalácii vozidla, takže k svojej prevádzke nepotrebuje žiadne batérie. Odpadajú tak problémy s nabíjaním a prehrievaním, kamera je schopná fungovať prakticky v akomkoľvek aute.

Driver tiež dokáže upozorniť na "roztržité riadenie", príliš rýchlu akceleráciu alebo prudkú zmenu smeru jazdy. Sleduje aj dianie pred vozidlom a varuje pri nedodržaní bezpečného odstupu či pred rizikom kolízie.

Prezident Netradyne Sandeep Pandya vysvetľuje, že sa z bežnej palubnej kamery stal systém pre "koučovanie vodičov." Systém je vyvážený, takže nielen upozorňuje na chyby a potenciálne nebezpečné správanie, ale aj pochváli, keď vodič ide, ako má.

Netradyne nie je firma zaoberajúca sa autonómnymi vozidlami, ale jej 50 miliónov zaznamenaných minút obsahuje užitočné dáta o modeloch správania vodičov. Driver aj zbiera údaje o 10 miliónoch prejdených míľ každý mesiac, pričom ide o dáta zozbierané na ceste, nie simulované míle.

Kamera Driver tak vlastne funguje ako nestranný, neustále koncentrovaný učiteľ autoškoly. Aplikácie v prehľadnom rozhraní ukáže na videu konkrétnej situácie, vysvetlí zistené problémy a dá vodičovi tipy pre zlepšenie.

Zdroj: CNC