SecondHands: Robot, ktorý pomáha opravovať iné roboty
Na projekte SecondHands spolupracuje niekoľko vedeckých tímov z rôznych univerzít (UCL, Sapienza University of Rome, Karlsruhe Institute of Technology, EPFL a ďalšie), pričom všetko je naviazané na reálne použitie, ktoré zabezpečí spoločnosť Ocado so špecializáciou na automatizované sklady. Hlavným cieľom je vyvinúť robotického asistenta, ktorý by zefektívnil prácu človeka - bol by mu nápomocný v oveľa širšom meradle, než napríklad klasická robotická ruka.
Robotické systémy sú vo výrobe aj pri opravovaní iných strojov využívané stále viac. Vo väčšine prípadov ide ale o pomerne jednoduché konštrukcie, typicky len programovateľné robotické paže, ktoré reagujú na pár senzorov.
SecondHands chce ísť ale oveľa ďalej a postaviť kompletného pohybujúceho sa robota, ktorý bude v tomto prostredí zvládať komplexné úlohy a bude skutočným pomocníkom človeka.
Pomáhať človeku
Už samotný názov projektu napovedá, že vyvíjaný robot má slúžiť ako druhá ruka, alebo skôr pomocná ruka človeka. V tomto prípade je všetko zamerané na servisných pracovníkov, ktorí manipulujú s rôznymi objektmi a potrebujú neustále rôzne pomocné nástroje.
Robot by v takom prípade spolupracoval s človekom podobne, ako keby išlo o druhého človeka. Spoločne tak môžu zdvihnúť napríklad veľký predmet na stôl, môže na chvíľu niečo podržať a podobne. Robot ale nie je tak obmedzený ako ľudský spolupracovník a môže ponúknuť niečo navyše. Vďaka pevnej konštrukcii a moderným technológiám môže pomôcť s objektmi s väčšou hmotnosťou alebo naopak ponúknuť extrémnu stabilitu a jemnosť u presných operácií, kde to bude potrebné.
Takáto pomoc sa pochopiteľne hodí vždy, tvorcovia ale chcú ísť ešte ďalej. Namiesto toho, aby robot len plnil príkazy ľudského spolupracovníka, chová sa oveľa viac ako človek a snaží sa predvídať a pracovať s kontextom danej situácie. V ideálnom prípade tak sám ponúkne pomoc alebo rovno automaticky pomôže s danou úlohou alebo jej konkrétnej častí. Včas detekuje danú úlohu, ktorá sa bude riešiť alebo sa rieši a už bude mať pripravené potrebné nástroje, s ktorými pracovník alebo robot bude musieť manipulovať v nasledujúcich minútach.
Telo aj mozog
Robot sa pochopiteľne skladá z množstva častí a na každej z nich pracujú už spomínané rôzne tímy vedcov. Okrem samotnej robotickej konštrukcie (všetko je postavené na robotickej platforme Armar-6) je to operačný systém, rozpoznávanie objektov pomocou dvojice kamier alebo analýza a predikcie objektov, ľudí a daných situácií (rekonštrukcia scény v 3D simuláciu), ktoré je nutné riešiť.
Nechýba ani možnosť rozpoznávania hlasu - ľudský spolupracovník robota môže ľahko o niečo požiadať a komunikovať s ním. Všetko završuje aj schopnosť sa učiť priamo v reálnom prostredí veciam, ktoré robot nevie z výroby.
Dostupnosť v roku 2020
Tím na začiatku tohto roka predstavil prvý čiastočne funkčný prototyp, ktorý už obsahuje množstvo zmienených častí, pričom softvérové časťi sú väčšinou dostupné ako open-source.
Vzhľadom na pomerne veľký počtov vedcov, ktoré tímy tvoria, sa očakáva finálna verzia robota okolo roku 2020, čo znie pomerne realisticky. Musíme totiž myslieť na to, že v oblasti umelej inteligencie s využitím hlbokých neurónových sietí sa veľmi zrýchľuje vývoj a schopnosti podobných systémov, ktoré si musia poradiť s dynamickým prostredím, ktoré sa neustále mení.