Elon Musk ukázal prvé snímky zmontovanej rakety Falcon Heavy. Raketa od SpaceX dokáže vyniesť na obežnú dráhu 64 ton nákladu. Bude najsilnejšou raketou súčasnosti, jej prvý štart prebehne v januári.

Elon Musk sa na sociálnych sieťach pochválil prvými zábery zmontovanej rakety Falcon Heavy. Zatiaľ je schovaná vo vodorovnej polohe v montážnej hale na Myse Canaveral, za pár dní sa ale vydá na štartovací komplex. Prvý štart rakety Falcon Heavy prebehne v januári.

Čo je Falcon Heavy

Falcon Heavy vychádza z už osvedčenej rakety Falcon 9. Fakticky sa jedná o tri prvé stupne Falcon 9, ktoré sú spojené dohromady. Tento obrí prvý stupeň s motormi Merlin 1D bude pracovať 162 sekúnd. Potom dôjde k odpojeniu a o konečné vynesenie nákladu sa postará druhý stupeň s jedným motorom Merlin.

Raketa Falcon 9 dokáže na nízku obežnú dráhu dopraviť v závislosti od konfigurácie až 22,8 ton nákladu. Niekedy je potreba vyniesť ťažší náklad a v hľadáčiku Muska sú samozrejme aj Mesiac a Mars.

Falcon Heavy dokáže na nízku obežnú dráhu Zeme vyniesť 64 ton a na Mars necelých 17 ton. SpaceX sa chváli, že by zvládla dopraviť do vesmíru Boeing 737 a to so všetkými cestujúcimi aj batožinou a palivom.

Celková hmotnosť Falconu Heavy je 1420 ton a jej výška dosahuje 70 metrov. Môžeme sa tak tešiť na poriadny rachot.

Zdroj: Elon Musk / SpaceX

Ostatné súčasné rakety (nízka obežná dráha)

  • Falcon Heavy: 63,8 t
  • Proton M (Rusko): 23 t
  • Delta IV Heavy (USA): 22,56 t
  • Ariane 5 ES (Európa): 20 t
  • H2B (Japonsko): 16,5 t
  • LM3B (Čína): 11,2 t

SpaceX sa preslávila tým, že prvý stupeň Falcon 9 dokáže po splnení úlohy pristáť späť na Zem - na Autonómnej pristávacej plošine (ASDS) v Atlantickom oceáne alebo na pevnine.

V prípade Falconu Heavy to nebude inak. Postranné prídavné stupne pristanú súčasne na pevnine, centrálny stupeň dosadne na ASDS.

Pri prvom lete bude centrálny stupeň nový, postranné stupne ale už za sebou jeden let majú - v máji a júni 2016.

Pozrite si galériu

​Na rampe do konca roka?

Teoreticky by sa Falcon Heavy mohla vydať na štartovaciu rampu do konca roka. Podobne ako pred každým štartom svoje rakety, aj tentokrát vykoná SpaceX statický zážih. Prvýkrát v histórii bude v akcii súčasne 27 motorov Merlin 1D. K štartu má prísť na začiatku januára.

Na palube bude vozidlo Tesla

Nákladom pri prvom lete bude vozidlo Tesla Roadster hrajúce skladbu Space Oddity. Musk ho chce poslať smerom k Marsu.

Prvým skutočným nákladom bude začiatkom budúceho roka družica Arabsat 6A zo Saudskej Arábie. Musk sa nevzdáva ani myšlienky, že ku koncu roka 2018 vynesie Falcon Heavy na oblet Mesiaca dva vesmírne turistov.

Zdroj: CNC