Vyriešiť problém s prasknutým displejom na modernom mobilnom telefóne, tablete... bude možno už čoskoro oveľa jednoduchšie než dnes. Japonskí vedci totiž vyvinuli sklo, ktoré sa v prípade poškodenia dokáže opäť zaceliť - chce to len trochu tlaku.

Zaujímavé je, že k tomuto objavu došlo náhodou. Yu Yanagisawa z University of Tokyo si počas štúdia lepidiel všimol, že istý polymér má veľmi zaujímavé vlastnosti. Pokiaľ jeho narezané kúsky stlačíte k sebe a podržíte asi 30 sekúnd pri izbovej teplote (21°C), opäť sa spoja dokopy.

Následné experimenty potvrdili, že inkriminované "samoopraviteľné sklo" skutočne funguje. Jeho výnimočnosť spočíva predovšetkým v tom, že - ako už bolo zmienené - nevyžaduje predošlé zahriatie.

Celý proces je navyše veľmi rýchly. Napríklad iný podobný materiál, ktorý už predtým predstavili kalifornskí výskumníci, sa síce tiež sám opravoval, ale zabralo mu to takmer celý deň.

"Dúfame, že opraviteľné sklo sa stane novým materiálom šetrným k životnému prostrediu, ktorý po svojom rozbití nemusí byť vyhodený,"

uviedol Yanagisawa.

Polyméry tohto typu by okrem elektroniky, samozrejme, mohli nájsť využitie aj v ďalších oblastiach - napríklad v medicíne (posilnenie kostí, pomoc pri tvorbe tkanív atď.).

Zdroj: CNC