NASA zverejnila základné informácie v súvislosti s roverom "Mars 2020", ktorý by mal na Červené planéte zbierať vzorky na účely dopravy na Zem. Ten sa v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi môže pochváliť hneď niekoľkými vylepšeniami.

Jeho radar vie odhaliť vodu alebo ľad v hĺbke až 9,1 metra pod povrchom. Ultrafialový laser dokáže zistiť, či nejaké konkrétne atómy uhlíka môžu predstavovať pozostatky prastarého života založeného na spomínanom prvku.

Koncepčne rover Mars 2020 vychádza z konfigurácie roveru Curiosity. Má podobné rozmery ako automobil - bez ramena je asi 3 metre dlhý, 2,7 metra široký a 2,2 metra vysoký. Jeho váha je 1050 kg.

Pozrite si galériu

​Rover bude môcť vŕtať aj do tvrdých hornín, čo je pre plán NASA kľúčové. Zhromaždené vzorky budú v rámci ďalšej budúcej misie transportované späť na našu planétu.

Dodajme, že NASA už zredukovala počet možných miest na pristátie na tri. Každé z nich sa nachádza v prostredí, kde predtým mohla existovať nejaká forma života.

Ak všetko pôjde podľa plánu, rover k Marsu vyrazí v júli či auguste roku 2020. Svoj cieľ by mal dosiahnuť v februári 2021. Celá misia potrvá minimálne jeden marťanský rok, čo zodpovedá zhruba 687 pozemským dňom.

Zdroj: CNC, NASA