Farba Sahary je žltá. Možno sa to ale už čoskoro zmení! najznámejšia africká púšť už totiž bola raz zelená. Virtuálna realita teraz predpovedá jej ďalšiu možnú budúcnosť.

Nie je to tak dávno, čo sa africká Sahara zelenala. Darilo sa tam stromom, zvieratám i poľnohospodárstvu. Lenže klimatické zmeny pred niekoľkými tisíckami rokov priniesli do severnej Afriky sucho. Púšť sa začala rozpínať, až ovládla prakticky všetko od západu na východ v severnej časti kontinentu.

Spodnej časti Sahary sa hovorí Sahel, žijú tam nomádski pastieri a pár stromov navyše by im urobilo radosť. A presne o to sa pokúša iniciatíva afrických štátov, ktoré chcú naprieč Afrikou pozdĺž Sahelu vysádzať vo veľkom stromy, ktoré by priaznivo ovplyvnili klímu a tým by podporili rozvoj poľnohospodárstva.

Lenže - ako zavlažovať stromy v miestach, kde vládne sucho a piesok?

Prvé plantáže budú niekoľko rokov napájané z podzemných rezervoárov. Počas tejto doby ich korene dosiahnu k podzemnej vode. Už zhluk niekoľkých stromov znižuje teplotu v ich okolí o niekoľko stupňov, veľký les bude mať ešte väčší efekt a dokáže si sám udržiavať vlahu skrz kondenzáciu vody zo vzduchu. Už teraz Senegal hlási úspech - v lesných škôlkach založených pred niekoľkými rokmi sa objavili vtáky, ktoré tam nikto pekne dlho nevidel.

Ako to bude vyzerať, až sa Sahel a Sahara zazelenajú?

Zdroj: CNC