Ešte potrvá minimálne desať rokov, kým ľudská noha vkročí na Mars, ale na červenej planéte už dnes plánujú vybudovať mesto. Ba čo viac, hotovú metropolu. A aké by to bolo mesto, keby tam chýbalo pivo, pýta sa Budweiser.

Ešte v marci tohto roku prišiel Budweiser s prelomovým nápadom, že ak príde ku kolonizácii Marsu, nesmie tam počas stavebných prác chýbať zopár chladených. Známy americký výrobca tekutého chleba, sa preto rozhodol, že na Marse bude variť pivo. Tento nápad mnohých priviedol do varu, lenže na Marse sú veľmi špecifické podmienky – nižšia gravitácia, atmosféra s inou hustotou a zložením, rozdielne minerály v pôde a veľké teplotné výkyvy. To všetko by viedlo k prehodnoteniu celého procesu varenia piva. Takže celý projekt ostal len vo fáze snívania.

Splnený sen

Ako vyšlo najavo, Budweiser netáral do vetra. Oznámil, že podnikli prvé kroky k realizácii projektu, takže budúci mesiac uskutočnia dva pokusy na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Ich podstatou bude lepšie pochopiť, ako sa správa jačmeň v prostredí mikrogravitácie, takže Budweiser so sebou na vesmírnu stanicu prinesie dvadsať sadeníc jačmeňa.

Prvý pokus sa zameria na samotné správanie semien a druhý na klíčenie jačmeňa – tým sa chcú presvedčiť, či semená rastú rovnako rýchlo vo vesmíre ako na Zemi.

Prvé výsledky čoskoro

Celá záležitosť je už oficiálna a oba pokusy budú súčasťou misie SpaceX, ktorá štartuje 4. decembra v Cape Canaveral.

"Medzinárodná kozmická stanica je ideálnym priestorom pre mnohé výskumy a poskytuje príležitosť spoločnostiam ako Budweiser, aby rozšírili svoje vedomosti," vysvetľuje Patrick O'Neill, z vedeckého centra pre rozvoj vedy vo vesmíre.

Výsledky experimentov spoločnosti Budweiser budú užitočné nielen pre "vesmírne varenie piva", ale aj produkciu rastlín, obilnín a iné (vesmírne) poľnohospodárske aktivity.

Zdroj: Foodandvine