Nie je to vtip. S odvážnymi plánmi totiž neprichádza nejaký startup projekt, ale materská spoločnosť Volva – Geely.

Dobre, poviete si, ale odkiaľ bude mať Volvo (resp. Geely) z ničoho nič funkčný lietajúci automobil? Vytiahnu ho z klobúka?

Skoro, len miesto klobúka ho vytiahnu z peňaženky. Miesto toho, aby vyvinuli vlastný lietajúci automobil, totiž jednoducho odkúpia spoločnosť Terrafugia, ktorá sa vývojom podobných automobilov zaoberá už jedno desaťročie.

Takto už plány materskej spoločnosti Volva nie sú natoľko odtrhnuté od reality, keďže funkčný prototyp Transition spoločnosti Terrafugia je hotový už tri roky, čo je dostatočný čas na jeho doladenie. Od sériovej výroby ho teda delí už len väčšia investícia.

Pozrite si galériu

Mimochodom, model Transition by sme mohli skôr nazvať lietadlom so štyrmi kolesami, než skutočným lietajúcim automobilom, ale vo vzduchu je celkom šikovný. Dokáže preletieť až 650 kilometrov a jeho maximálna rýchlosť je približne 160 km / h. Jediným jeho nedostatkom je momentálne jeho cena, ktorá sa pohybuje okolo 279 tisíc dolárov, za čo si už môžete zabezpečiť slušnú Cessnu, ale za rezerváciu stačí zaplatiť len desaťtisíc dolárov.

​Oveľa väčším prekvapením bude pravdepodobne Terrafugia TF-X, ktorý sa má objaviť okolo roku 2023 a bude mixom drónu, lietadla a automobilu. Letieť ním budete môcť rýchlosťou až 320 km / h.

Pravdou je, že spoločnosť  Terrafugia spomína model TF-X už od roku 2013, doposiaľ sme ale žiaden funkčný prototyp nevideli. S financiami Geely sa pravdepodobne viacero vecí urýchli.

Pozrite si galériu

​Jednoduché to mať ale určite nebudú. Kým Terrafugia plánovala svoj lietajúci automobil, mnoho firiem (medzi inými Airbus alebo Uber) začalo s konštruovaním vlastných osobných drónov, ktoré môžu byť z hľadiska modernej dopravy oveľa zaujímavejším riešením.

Takže môže prísť k smutnej situácii, že kým budeme mať konečne k dispozícii nami vysnívané lietajúce vozidlá, na ktoré sme čakali desiatky rokov, celá technológia už bude dávno zabudnutá, zastaraná záležitosť.

Zdroj: Terrafugia