Švajčiarsky humanoidný robot YuMi bude dnes večer v talianskej Pise dirigovať talianske hudobné teleso Lucca Philharmonic Orchestra pri prevedení árií zo slávnych talianskych opier. Ako sólista vystúpi pod jeho taktovkou aj spevák Andrea Bocelli. Robot bude orchester v Európe dirigovať vôbec prvýkrát.

Robot YuMi, ktorý vyrobila švajčiarska spoločnosť ABB, je podľa usporiadateľov koncertu zatiaľ najvernejším humanoidným napodobiteľom ľudského dirigenta. "YuMi sa vyznačuje veľmi vysokou úrovňou plynulosti giest, neuveriteľnou mäkkosťou a jemnými nuancami vo výraze," vyhlásil riaditeľ Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini.

Koncert bude vyvrcholením galavečera na záver Medzinárodného festivalu robotiky, ktorý v toskánskom meste usporadúvajú miestna univerzita Scuola Normale a kultúrna nadácia ARPA, ktorej čestným predsedom je práve Andrea Bocelli.

Slávny taliansky tenorista zaspieva áriu La donna è mobile z opery Giuseppeho Verdiho Rigoletto, zatiaľ čo sopranistka Maria Luigia Borsi zaspieva nemenej známu áriu O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi Giacoma Pucciniho. YuMi bude tiež dirigovať úryvok intermezza z opery Sedlák gavalier Pietra Mascagniho.

"Toto je neuveriteľný krok vpred, keď zvážime doterajšiu strnulosť giest robotov," povedal Colombini. "YuMi sa môže stať platným pomocníkom," dodal.

Jediným YuMiho predchodcom v obore dirigovania je robot ASIMI z japonskej spoločnosti Sony, ktorý si vyskúšal dirigovanie orchestru v roku 2008. Japonský priekopník ale používal takmer výhradne len pravú ruku, zatiaľ čo YuMi bude dirigovať oboma.

Colombini sa ale neobáva, že by roboti vzali prácu ľudským dirigentom. "Robot používa svoju pažu, ale duša, duch, sú vždy ľudské," poznamenal divadelný riaditeľ. "Robot zostáva a zostane len pomôckou, možno, aby v neprítomnosti dirigenta uskutočnil prvú skúšku pred nástupom dirigenta, ktorý urobí úpravy vytvárajúce podstatu interpretácie hudobného diela," uzavrel Colombini.

Zdroj: ČTK