Apple na pondelkovej konferencii v San Jose predstavil okrem iného novú verziu mobilného operačného systému iOS s mnohými novinkami. Update je zatiaľ dostupný len pre vývojárov, už teraz je však jasné, že okrem inovácií prinesie aj citeľný zásah pre užívateľov. Väčšinu z nich čakajú s príchodom iOS 11 významné obmedzenia alebo takmer nutnosť prejsť na novší model, pre ktorý budú naďalej dostupné aktualizácie, čo nie je lacná záležitosť.

Kalifornská technologická spoločnosť tradične uvoľňuje update iOS na jeseň s príchodom novej generácie iPhonov. Dovtedy ho majú k dispozícii vývojári, ktorí ho testujú a vychytávajú nedostatky, aby nakoniec všetko bežalo, ako má.

Zásadné zmeny, ktoré iOS 11 prinesie, ale Apple oznámil už v pondelok. Smršť noviniek a zlepšenie však ako by zakryla podstatnú informáciu, že si nový operačný systém neužije každý. Aktualizácia bude dostupná len pre iPhony s 64-bitovými procesormi.

Medzi zastarané modely tak spadne iPhone 5 aj jeho lacnejšie plastové variant iPhone 5C. Tie disponujú iba 32-bitovým procesorom. Ten 64-bitový dostal až model 5S. V prípade iPadov budú okradnutí používatelia starších modelov než iPad Air z roku 2013.

Obmedzeniam sa ale nevyhnú ani ľuďom s novšími iPhonmi, vrátane najmladšieho iPhonu 7. Na iOS 11 totiž nebudú fungovať ani niektoré staršie 32-bitové aplikácie. Ak teda ich výrobcovia nevydajú novú aktualizáciu.

Ktorých aplikácií na vašom telefóne sa spomínaná zmena dotkne, si môžete skontrolovať sami. V nastavení otvorte položku "Všeobecné", prejdite na "Informácie" a vyberte "Aplikácie".

Zdroj: CNC