Čo ešte v súčasnosti nie je smart? Máme tu múdre telefóny, hodinky, okuliare, poznáme múdre byty. Múdry budeme mať čoskoro aj samotný šatník. Na trhu sa práve objavili - múdre topánky.

Ktovie, na čo mysleli vývojári z indickej spoločnosti Ducere Technologies, ktorí stoja za výrobou múdrej obuvi Lechal. Asi na deficit inteligencie, pri bežnom presúvaní sa po dvoch.

Tieto topánky budú za vás zisťovať, čo práve potrebujete vedieť. Teda topánky samotné nie, skôr malý modul vo vložke, ktoré do nich vsuniete. Ten sa pomocou techniky bluetooth bude môcť spojiť s vašim smartfónom a komunikovať s vami pomocou vibrácií.

Zdroj: Lechal

Komu sú určené?

Najväčšou prínosom budú pre ľudí so zrakovým alebo telesným postihnutím, starších a tých, ktorých uchvátil trend joggingu. Využitie ale určite nájdu aj šoféri. Budú sa môcť napríklad orientovať pomocou Google Maps. Pri vibráciách ľavej nohy budú napríklad vedieť, že musia odbočiť doľava. Samozrejme funkcie vibrácie budú ľubovoľne nastaviteľné. Jednou z ďalších výhod, môže byť aj prebudenie šoféra, ktorý by náhodou zaspal za volantom .

​Vložky sú vodotesné, umývateľné a môžu sa dobíjať. V obchodoch by ste topánky s touto technológiou mali zohnať už od jesene tohto roka. Ich cena je 160 eur.