Prevádzkovatelia lanoviek a ďalší podnikatelia v turistickom ruchu v rakúskom Pitztale a Ötztale chcú tieto dve lyžiarske strediská prepojiť, a vytvoriť tak najväčší športový areál na ľadovci na svete. Proti plánovaným prácam vo vysokohorskom teréne ale protestujú ochrancovia prírody.

Medzi strediskami Pitztal a Ötztal, ktoré ležia medzi západorakúskymi mestami Ischgl a Innsbruck, majú vzniknúť tri lanovky, nová vyasfaltovaná nádrž na vodu, zázemie pre umelé zasnežovanie, nové zjazdovky a 600-metrový tunel pre lyžiarov. Aktivisti tvrdia, že kvôli tomu bude musieť byť odstrelených a odvezených 750 tisíc metrov kubických kamenia, zeminy a ľadu.

"Plány na zastavenie nedotknutej divočiny na ľadovci energeticky náročnou lyžiarskou infraštruktúrou sú príznačné pre chybnú klimatickú a ekologickú politiku Rakúska," povedal Robert Renzler z rakúskeho Alpského spolku. Dodal, že alpskú krajinu je potrebné chrániť a nie rozširovať rozlohu lyžiarskych stredísk. Proti prepojeniu Pitztalu a Ötztalu vznikla petícia, ktorú zatiaľ podpísalo vyše 73 tisíc ľudí.

Ľudovecký poslanec Franzl Hörl, ktorý zastupuje prevádzkovateľa lanoviek, tvrdí, že ochrancovia prírody šíria paniku. A najmä pre Pitztal, ktorý z hľadiska turistického ruchu zaostáva, ide podľa Hörla o kľúčový projekt a šancu do budúcnosti. Stavba lyžiarskej infraštruktúry za 130 miliónov eur by mala trvať šesť rokov.

Zdroj: ČTK