Van Goghovo Arles: Historický skvost v kraji bielych koní a plameniakov
Uhrančivá história
Viete, prečo je Arles na zozname svetového dedičstva UNESCO? Vítajte v hlavnom meste rímskej Gálie! Z vtedajšieho stotisícového mesta a dôležitého riečneho prístavu zostalo obrovské množstvo pamiatok. Niektoré sú takpovediac nezmenené, iné prerastajú stavby z neskorších období.
A tak napríklad neuveriteľne zachovalé rímske koloseum dodnes hostí Courses camarguaisees, miestnu obdobu zápasov s býkmi, kedy sa zúčastnení snažia strhnúť býkovi šnúrky z rohov. Na rozdiel od španielskej koridy (ktorá sa tu poriada tiež, len nie tak často) je ale tu šampiónom býk, nie človek. To on je oslavovaný, a aj keď prehrá, neskončí po pretekoch na jatkách, ale opäť na pastve. Aj neďaleké rímske divadlo slúži svojmu pôvodnému účelu a konajú sa tu predstavenia pod šírym nebom.
Prejsť sa v Arles môžete aj rímskym podzemím (cryptoporticus) pod bývalým hlavným námestím, fórom alebo navštíviť zrútené Konštantínove kúpele či nekropolu Alyscamps. Pozornosti by nemali uniknúť ani mladšie pamiatky ako je kláštor Saint-Trophime a celé stredoveké jadro mesta.
Prejdete sa známymi obrazmi
Znalci umenia starých majstrov, poznajú Arles a jeho okolie predovšetkým z obrazov Vincenta van Gogha. Ten v meste strávil len 444 dní, ale stihol za ten čas namaľovať vyše 300 obrazov vrátane známych slnečníc, kaviarne v noci, poštára Josepha Roulina a ďalších známych diel.
Mesto prechádza značená cesta, ktorá vás dovedie na známe miesta vrátane starej nemocnice Hotel Dieu, kde sa maliar liečil a ktorej dvor tiež niekoľkrát namaľoval, alebo do kaviarne Café La Nuit, ktorá si dodnes udržiava podobný vzhľad, ako mala vtedy.
Takých zastavení nájdete v Arles hneď desať. Nájsť tu môžete le aj námety obrazov jeho priateľa Paula Gauguina. Mesto, v ktorom blúdi duch van Gogha, okúzlilo aj Pabla Picassa, ktorý tu maľoval niekoľko obrazov a tamojšiemu múzeu Réattu venoval hneď 57 kresieb, ktoré si môžete pozrieť aj dnes.
Typická chuť Provence
Provensálska kuchyňa je známa po celom svete. Typické ryby a morské plody ale práve v Camarque, ktorého je Arles bránou, dopĺňa aj niekoľko európskych unikátnych špecialít. Napríklad známu soľ Fleur de Sel z Camarque, ktorá sa tu ťaží.
Alebo európsky unikát, ryžu z Camarque, ktorá sa tu pestuje na klasických ryžových poliach a je vyhľadávanou ingredienciou miestnych šéfkuchárov. Nájdete tu jej čierny, červený a biely variant a má tu aj malé múzeum La Maison du Riz, kde sa o jej produkcii dozviete všetko.
Jedinečné je aj hovädzie mäso z miestnych čiernych býkov, špeciálneho plemena na býčie zápasy, ktorí sú symbolom tamojšej chránenej oblasti a pasú sa voľne v krajine. A ich mäso má aj európsku ochrannú známkou pôvodu.
Zabudnúť nemôžeme ani na provensálske víno, ktoré má v kraji dávnu tradíciu. Ochutnať ho môžete napríklad vo vinárstve Mas de Rey, na pôvodne templárskom panstve založenom v 12. storočí.