Vedci z Univerzity v Utrechte objavili pod Európou stratený kontinent veľkosti Grónska. Odborníci zdôraznili, že nejde o bájnu Atlantídu. K nálezu došlo, keď skupina paleontológov a geológov robila podrobné skúmanie evolúcie stredomorského regiónu, fascinujú ich hlavne tamojšie pohoria, ktoré stúpajú nad krajinu a miznú v hlbinách mora v oblasti od Španielska až po Irán.

Svoje závery vedci z holandského Utrechtu publikovali vo vedeckom časopise Gondwana Research. Objavený kontinent pomenovaný Greater Adria, v slovenčine Väčšia Adria, sa podľa nich asi pred 140 miliónmi rokov oddelil od severnej Afriky a následne bol pochovaný pod južnú Európu. "Zabudnite na Atlantídu, navštívte Väčšiu Adriu, možno ste tam už boli," píše hlavný autor štúdie paleonotológ Douwe van Hinsbergen.

Vedci: Kontinent navštevujú tisíce turistov a nevedia to

"Tisíce turistov tam ročne strávi dovolenku a ani si neuvedomujú, že vlastne stoja na stratenom kontinente," doplnil van Hinsbergen. Vývoj celého kontinentu je podľa vedcov vidieť na evolúcií tamojších hôr. "Väčšina pohorí, ktoré skúmame, pochádza z jedného kontinentu, ktorý sa oddelil od severnej Afriky pred viac než 200 miliónmi rokov," vysvetlil.

"Jediným pozostatkom tohto kontinentu na pevnine je horský pruh, ktorý sa tiahne z Turína pozdĺž Jadranského mora až k pomyselnému podpätku topánku, ktorá tvorí Taliansko," vyhlásil vedec. "Geológovia túto oblasť nazývajú Adria, preto sme sa rozhodli pomenovať nájdený svetadiel Väčšia Adria," dodal.

"Je to geologický bordel: všetko je zlomené, ohnuté alebo nakladané na seba," opísal van Hinsbergen tektoniku v Stredomorí. "Himaláje sú v porovnaní s týmto tektonicky jednoduchý systém," uviedol paleontológ.

Alpy sa sformovali z usadenín strateného kontinentu

Nájdený kontinent je podľa odborníkov z väčšej časti pod morom, je zaplavený plytkými morami, koralovými útesmi a rôznymi usadeninami. Usadeniny tvoria kamene, z ktorých vznikli pohoria ako Alpy alebo Apeniny. "Náš výskum nám poskytol pohľad do zemetrasenia a vulkanickej činnosti, ktoré už aplikujeme, a do istej miery sme tak schopní určiť, ako bude oblasť vyzerať v budúcnosti," pochválil sa vedec.

"Väčšia Adria sa začala formovať pred 240 miliónmi rokov a odlomené časti tohto kontinentu v súčasnosti tvoria Rumunsko, severné Turecko alebo Arménsko," odhalil paleontológ. Objav vedcov z Utrechtu je síce unikátny, ale nie je to prvýkrát, čo sa našiel stratený kontinent. Geológovia dúfajú, že ani naposledy.

V januári 2019 našli pozostatky superkontinentu Gondwana, jeho časti boli pokryté lávou a našli sa pod ostrovom Maurícius v Indickom oceáne. O niekoľko mesiacov neskôr, v septembri 2017, iný tím vedcov objavil kontinentálny fragment Zélandie v južnom Pacifiku. Dve tretiny tohto svetadielu sú pod morom.

Zdroj: CNC