Z rodného Londýna až do divočiny Austrálie či hornatého Nepálu. V časoch, kedy samotné ženy do menej rozvinutých oblastí prakticky nejazdili. V časoch pred GPS navigáciami, bez mobilných telefónov či internetu. Pred 37 rokmi sa Elspeth Beard na motorke BMW R60/6 vydala na cestu dlhú takmer 60 tisíc kilometrov.

Za všetkým pritom stála skôr náhoda. Teda list, ktorý po 2,5-ročnom vzťahu nechal Elspeth jej priateľ na kuchynskom stole. Cez zlomené srdce sa mladá študentka architektúry dlho nemohla preniesť. Tretí ročník vysokej školy zakončila s pomerne zlými známkami. Na to nebola zvyknutá, a tak sa rozhodla vo svojom živote urobiť radikálnu zmenu. Štúdium prerušila, celé leto strávila ako čašníčka v krčme a usporila 2 500 libier.

Zdroj: Elspeth Beard

​Rodičia boli nápadom na cestu okolo sveta zdesení, dokonca dcére hrozili vydedením. Elspeth sa ale nenechala odradiť. V októbri 1982 napriek tomu sedela na letisku Heathrow v slzách. Mala 23 rokov a netušila, či nerobí najväčšiu chybu vo svojom živote. "Stále som si hovorila, že ešte nie je veľmi neskoro na to, aby som sa otočila," spomínala Angličanka.

Do USA nakoniec odletela. Necítila sa ale veľmi vítaná. Motorkári stále nemali v Štátoch príliš dobrú povesť. Keď si ale Elspeth dala dole prilbu a ľudia zistili, že je žena, a navyše z Británie, väčšinou ju rýchlo prijali za svoju. Po precestovaní Kanady aj Mexika sa z Los Angeles presunula do Austrálie. Tu mala aj prvú väčšiu nehodu, keď trafila výmoľ na ceste a preletela cez riadidlá. Elspeth sa prebudila až v nemocnici a nebyť toho, že ju sprevádzali ešte dvaja motorkári, asi by neprežila.

Zdroj: Elspeth Beard

"Pamätám si už len doktorov, pocit strachu a beznádej," priznala Angličanka. Napriek tomu jej ani na sekundu nezišlo na um prerušiť cestu. "Robila som všetko pre to, aby som minimalizovala riziká. Nemôžete sa ale vydať na takúto cestu a očakávať, že sa vám vôbec nič nestane."

Z Austrálie sa Elspeth vydala do Singapuru, kde ju hneď okradli, a ona tak stratila šesť týždňov vybavovaním nových dokladov a zháňaním náhradných dielov. V Thajsku si potom dokonca zlomila nohu, keď sa zrazila so psom. Rodina zosnulého miláčika sa o ňu ale postarala a kŕmili ju okrem iného aj práve zosnulým psom. Potom sa jej už smola vyhýbala. Motocyklistka prešla Indiu, Pakistan, Irán a cez Turecko sa vrátila do Európy bez ujmy.

Zdroj: Elspeth Beard

"Keď som sa v roku 1984 vrátila, dala som všetky denníky, nahrávky aj fotografie do škatule a tá potom zostala v kredenci viac než 30 rokov. Nikdy mi ani nenapadlo, že by môj príbeh vyšiel knižne," priznala sa Elspeth Beard.

Keď ju ale v roku 2014 ako už uznávanú architektku filmové štúdio s ponukou na sfilmovanie jej cesty, rozhodla sa príbeh porozprávať sama. Kniha vyšla v oku 2017 a výber z Elspetiných fotografií nájdete v galérii.

Na motorke so psom prešla už šesťtisíc míľ cez Aljašku a pokračuje ďalej

Mallory Paige so svojim zlatým retríverom Baylorom majú v pláne precestovať Kanadu, celé Spojené štáty a nakoniec Mexiko. Jej príbeh sledujeme na Instagrame.

Zdroj: CNC