Kostoly nemusia stáť len v centre obce alebo mesta. Krásnou ukážkou sakrálnej architektúry, ktorá vznikla na nedostupnom mieste, je kostol Madonna della Corona zasadený do útesu v severnom Taliansku.

​Historická stavba sa nachádza v blízkosti jazero Lago di Garda na hore Baldo. Vďaka svojej polohe na úzkej skalnej rímse vyzerá, akoby sa vznášala vo vzduchu. Relatívna nedostupnosť kostol zachránila. Stavba v priebehu rokov zostala do značnej miery nedotknutá.

Pôvodne tu stávala pustovňa, kde sa zhromažďovali mnísi, keď chceli rozjímať. V roku 1530 začali so stavbou kostola, ktorý potom rozširovali až do 19. storočia. Napríklad gotická fasáda je výsledkom prestavby v roku 1899.

Hoci bol kostol pomerne dobre zachovaný, v priebehu času sa objavili známky opotrebovania. V 70. rokoch prebehla kompletná rekonštrukcia areálu, pričom niektoré poškodené časti kostola boli zničené. Po dokončení reštaurovania v roku 1988 kostol navštívil pápež Ján Pavol II.

Pozrite si galériu

Posvätná krása: Pozrite sa na trinásť najúžasnejších moderných kostolov na svete

Francúzsky fotograf Thibaud Poirier precestoval Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Dánsko a Japonsko, aby vo svojom najnovšom projekte zachytil najkrajšie moderné kostoly, ktoré vznikli v poslednom pol storočí. Výsledkom sú dychberúce zábery katedrál aj menších kostolov. Návštevníka aj obdivovateľov fotografií prekvapujú rozličnosti moderných architektonických foriem. Všetky svätostánky spája účel ich vzniku a to je pocit, že človeka niečo presahuje.

Zdroj: CNC