Miesto, kde ruskí vedci experimentovali s morom: Ako dnes vyzerá tajomná pevnosť Alexander?

Nemecká agentúra Ruptly zverejnila dychberúce zábery zamrznutej pevnosti Alexander, kde na konci 19. storočia robili ruskí vedci experimenty s vysoko infekčnými ochoreniami, okrem iného s morom alebo cholerou. Vyvíjala sa tu tiež protilátka proti tetanu. Pevnosť Alexander pomenovaná podľa ruského cára Alexandra I. sa nachádza vo Fínskom zálive neďaleko Petrohradu a pôvodne bola súčasťou obranného systému hlavného mesta.

​Na pomaly chátrajúcu pevnosť pripomínajúcu svojim tvarom fazuľu si dnes robí nároky už len bujná vegetácia. Stavba na záberoch z drónu pôsobí tajomnejšie než kedykoľvek predtým. Zovretie ľadu zdôrazňuje jej dokonalú izoláciu od okolitého sveta. Dostať sa na ňu dodnes môžete len loďou. Z umelého ostrova vybieha do mora jediné mólo.

Okolo Petrohradu, ktorý sa stal hlavným mestom ruského impéria na začiatku 18. storočia, sa krátko po jeho založení začalo budovať opevnenie. Centrum obrany mesta tvoril odjakživa Kronštadt. Okolo neho potom v priebehu niekoľkých rokov bolo z piesku, betónu a žuly vybudované množstvo umelých ostrovčekov vrátane tohto Alexandrovho.

Pozrite si galériu

​Keďže ale mesto nikdy nebolo z mora napadnuté, poslaním pevnosti Alexander sa na konci 19. storočia stal vedecký výskum. V roku 1894 bola objavená baktéria yersinia pestis, spôsobujúca morové ochorenie. Už o niekoľko rokov neskôr tak Rusi na izolovanom ostrove začali s nebezpečným materiálom experimentovať za účelom vývoja vakcíny.

V eseji z roku 1907 boli aktivity vedcov na ostrove detailne opísané. Morom boli za účelom extrahovania protilátok z krvi infikovaní králici, morčatá, ale tiež opice alebo kone. Počas experimentu sa morom nakazili celkovo traja vedci. Dvaja ochoreniu podľahli a boli spopolnení na mieste z dôvodu obavy z rozšírenia infekcie mimo pevnosti.

Tretieho z nakazených, doktora Lva Vladimiroviča Podlevského, zasiahol mor bubonický, nie pľúcny ako zvyšných dvoch, a vďaka séru, ktoré so svojimi kolegami v minulosti stihol vyvinúť, prežil. Laboratórium bolo zatvorené v roku 1917. Až do 80. rokov ale sovietská armáda pevnosť využívala ako skladisko. Dnes sa sem môžu pozrieť tiež turisti. Mesto Kronštadt pravidelne organizuje na neďaleké pevnosti výlety.

Gangsterský cintorín v ruskom Jekaterinburgu budí svojimi nezvyčajnými náhrobkami úžas

Štvrté najväčšie ruské mesto Jekaterinburg je už dlho známe svojím cintorínom Širokorečenskoje. V jednej jeho časti sú pochovaní príslušníci a rodinní príslušníci miestnej mafie, čo vyvoláva stále veľkú pozornosť. Ich opulentné náhrobky budia dokonca úžas.

Zdroj: CNC