Tento ostrov nie je nebezpečný ani prísne strážený vojenský objekt. Predstavujeme vám Surtsey.

V zozname zakázaných miest má tento ostrov na Islande popredné miesto. Ostrov Surtsey vznikol v roku 1963 po trojročnej vulkanickej erupcii. Už to je dosť výnimočné, ale ešte viac, že na tento ostrov odvtedy nikto nesmie.

Dôvodom je, že vedci majú jedinečnú príležitosť preskúmať, ako vzniká ekosystém úplne od začiatku bez ľudského zásahu.

Zdroj: Flickr

​Bádajúci vedci majú na ostrove vybudovanú malú chalúpku a okrem nich na ostrov Surtsey nepúšťajú nikoho. Zároveň musí každý vedec, ktorý ostrov navštívi podstúpiť dôkladnú prehliadku, aby zabránili zaneseniu cudzích semien.

Dôvod je prozaický: raz začala z ničoho nič na ostrove klíčiť paradajka, na ktorú vedci neveriacky hľadeli a nechápali odkiaľ sa tam vzala. Vyšlo najavo, že jeden z vedcov vykonával na stuhnutej láve potrebu, z čoho začala rastlina klíčiť. Okamžite klíček zlikvidovali.

Pozrite si galériu

​Počas 55 rokov existencie ostrova je toto miesto prakticky nezmenené, v súčasnosti na ňom rastie iba mach a objavili sa dva druhy sťahovavých vtákov: fulmar a svišťúň zrkadlový.

Tešíme sa na ďalší osud tohto ostrova „bez ľudí“. Bude to rozhodne zaujímavý vedecký pokus.

Na filipínskom ostrove je jazero, v ktorom je ostrov s jazerom, v ktorom je ďalší ostrov

Filipínske ostrovy sú skutočným rajom na zemi. Nájdete tu ale aj množstvo zaujímavých geologických lokalít. Jednou z nich je aj ostrov Vulcan Point, ktorý sa nachádza uprostred jazera, ktoré sa nachádza na väčšom ostrove, ktorý sa rozprestiera v jednom väčšom jazere, ktorého domovom je ešte väčší ostrov. To všetko uprostred oceánu.