V Estónsku sa môžete previesť na parádnych veteránoch autobusov Ikarus

Legendárne autobusy Ikarus nie sú známe len v našich končinách. V Estónsku existuje firma, ktorá sa špecializuje na nostalgické zájazdy. Obnovila staručké Ikarusy, z ktorých si teraz môžete pozrieť veľkolepé zábery.

U estónskej spoločnosti Timeless Buses si z ich ponuky môžete vybrať Setru, Volvo alebo Mercedes. Pre nás sú ale o veľa zaujímavejšie Ikarusy, ktoré spoločnosť obnovila v rámci svojich nostalgických zájazdov určených fanúšikom autobusov a turistom.

Najstarším z nich je 55-ka s panoramatickým oknom a stolčekmi. Vyrobený bol v roku 1965, pôvodne slúžil v NDR, odtiaľ odišiel do Fínska. Fíni ho pre poruchu motora predali Estóncom. Tí zistili, že autobusu nič nie je a má len špecifický zvuk motora.

Zdroj: Timeless Buses

​Druhým kusom je model vyrobený v roku 1972, ktorý sa do Estónska dostal z Ruska. Estónci ho používali až do konca 80. rokov, kým ho nevyradili z prevádzky. Jeho rekonštrukcia sa podarila natoľko, že mu bola v Estónsku pridelená špeciálna čierna oldtimer ešpézetka.

Tretím Ikarusom je známa 255-ka, ktorá je už dnes považovaná za veterána. Pochádza z roku 1979 a podobne ako predošlé dva, aj ona prešla renováciou. Tá vyšla na jednotku. Poďte sa pozrieť.

Pozrite si galériu

Máte jedinečnú príležitosť preskúmať pôvodný vrak Titaniku

Ak ste milovali film alebo len chcete z blízka vidieť posledné zostávajúce trosky jednej dôležitej historickej udalosti, lepšiu príležitosť mať nebudete.