Severná Kórea láka turistov: Otvorila prvú cestovnú kanceláriu

V Moskve otvorili prvú cestovnú kanceláriu, ktorá ponúka organizované zájazdy do Severnej Kórei. Ruská firma NKOREA.RU, ktorej Pchjongjang udelil licenciu, sľubuje turistom, že sa "plne ponoria" do kórejskej kultúry a zažijú zábavu "bezpečnejšiu než prechádzky Londýnom".

Cestovateľom údajne priblížia mnohostranný život v najviac uzavretej krajine sveta.

Severná Kórea čelí v súčasnosti tvrdým sankciám, ktoré na krajinu uvalila Bezpečnostná rada OSN na začiatku augusta v súvislost s ďalšími severokórejskými raketovými testami. Pchjongjang tak má veľký záujme na rozvoji turizmu, ktorý by krajine priniesol toľko potrebnú hotovosť.

Turisti sa pred zájazdom podrobia kontrole a na ich ceste ich potom bude vždy sprevádzať sprievodca. Ten bude okrem iného sledovať "vhodné" správanie cestovateľov a zaisťovať ich bezpečnosť. Fotiť si strategické a vojenské budovy je pritom zakázané a neodporúčajú sa ani dlhé rozhovory s miestnymi obyvateľmi.

Najdrahší zájazd, ktorý agentúra ponúka, stojí približne 118 000 rubľov a turistov zavedie na farmu, do miestnej továrne produkujúcej balenú minerálnu vodu a buddhistického chrámu. Hostia si prejdú hory, ochutnajú severokórejské národné pokrmy a otvorené sú im aj viaceré múzeá postavené na počesť severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Menej náročným cestovateľom ponúka cestovná agentúra relax na pláži, leteckú prehliadku a dokonca aj festival piva.

Či budú mať Rusi o zájazdy do KĽDR záujem, nie je zatiaľ isté. V posledných rokoch si totiž ruskí turisti obľúbili cesty predovšetkým do Európy a cenovo dostupné dovolenky v Turecku a Tunisku.

Zdroj: ČTK