Tinja Myllykangas sa pred šiestimi rokmi rozhodla navždy opustiť pohodlný mestský život. Univerzitné mesto Jyväskylä, kde vyštudovala biológiu, vymenila za drsné pláne Laponska. Usadila sa 180 kilometrov od najbližšieho mesta. Stará sa o 85 psov plemena husky. Svoje rozhodnutie nikdy neoľutovala.

"Som rada sama so svojimi psami a koňmi. Myslím, že samota je ten najpokojnejší spôsob života vôbec. Všetko to vzišlo z mojej lásky ku zvieratám. Ide o moju vlastnú náklonnosť k zvieratám a prírode ako takej," uviedola Tinja.

Mladá Fínka žije spolu s priateľom Alexom a cestuje len na preteky psích záprahov. Varí na kamnách na drevo, ktoré zároveň vyhrievajú jej skromný príbytok. Svetlo počas dlhých nocí jej poskytujú len sviečky. Pre vodu chodí každý deň k rieke, vždy sa ale najskôr museí presekať ľadom. Bielizeň perie v malej saune, jedinom kúsku "luxusu" na rozľahlých pozemkoch.

Na záplavu e-mailov od záujemcov o jazdu s jej psami reaguje len veľmi sporadicky. O peniaze jej skutočne nejde. Najšťastnejšia je vraj počas arktickej zimy, kedy teploty klesajú až k mínus 38 stupňom Celzia. Vtedy panuje všade úplný pokoj.

"Zistil som, že príroda má veľmi pozitívny dopad na ľudí ako psychicky, tak fyzicky. Tá nutnosť čeliť rozmarom prírody z nich robí skromnejšie bytosti, ktoré tak nejako vedia, kde je ich miesto," tvrdí fotograf Brice Portolan, ktorý sa na fotografovanie ľudí žijúcich mimo civilizácie špecializuje.

Pozrite si galériu

Zdroj: CNC