Najvyššia hora sveta bez ľudskej šľapy, vláda na ňu nikoho nepúšťa

Najvyššia hora kráľovstva Bhután sa v preklade volá "Biela hora troch duchovných bratov", v úradnom jazyku dzongkä pak Gangkhar Puensum. So svojimi 7570 metrami je tiež najvyšším, stále nezdolaným vrcholom sveta.

Hoci by podľa všetkého išlo o veľmi náročný výstup, svoje tajomstvá si "bratia" uchovávajú z úplne iných dôvodov. Bhutánska vláda zakázala v krajine horolezectvo a na Gangkhar Puensum sa nesmie aj z náboženských dôvodov.

Väčšina národov i politikov Bhutánu sa zhoduje v tom, že rešpektovanie viery v bohov je spojené s vrcholmi ich veľhôr. A tak nechávajú bohov oddychovať, nechcú, aby ich ľudia "otravovali". Pre niekoho škoda, pre iných dôkaz, že nejaké tradície ešte aspoň niekde pretrvávajú.

Mýtická Gangkhar Puensum si tak naďalej uchováva svoje tajomstvo. Mala ale na mále.

Striktné pravidlá bhutánskej vlády až do roku 1983 zakazovali akékoľvek expedície do miestnych hôr. Štátnej kase by sa ale vtedy hodili nejaké peniaze naviac. Preto sa v rokoch 1985 a 1986 o dobytie bájneho vrcholu pokúšali hneď štyri expedície. Neúspešne. Odkaz, že bohovia si to neprajú?

Lenže ústretovosť k horolezcom dlho nevydržala. Bhután nechcel nasledovať príklad Nepálu, ktorý má z týchto športovcov a ich výprav veľa peňazí, ale príroda pri tom trpí. Vláda sa tiež bála, že masová turistika rozvráti tradičný buddhistický životný štýl. Namiesto nej to síce robia internet a mobily, ale to je iná vec. Len pre predstavu - prvú benzínovú pumpu postavili v Bhutáne v roku 1964.

V roku 1994 zakázali výpravy do oblastí nad 6000 metrov nad morom a v roku 2003 zakázali horolezectvo úplne. To znamená, že hora Gangkhar Puensum, ktorá je 40. najvyššou horou sveta, je zatiaľ dobre chránená, aby si udržala svoj svetový unikát.

Nezodpovedaná zostáva aj ďalšia otázka. Hora leží na hraniciach Bhutánu a Tibetu, ktorý okupuje Čína. Vedľa je sporné územie, na ktoré si robí nárok ako India, tak vláda v Pekingu. Nie je teda úplne jasné, kadiaľ presne vedú hranice a kde leží vrchol. Podľa čínskych máp vraj presne na hranici s Bhutánom, podľa máp kráľovstva je posvätná hora celá v tejto malej krásnej krajine. Presvedčiť sa o tom ale na vlastnej koži nikto nemôže.

Pozrite si galériu

Zdroj: CNC
Tagy: