Ekologické pisoáre? V Paríži chcú civilizovať močenie na ulici

Je pozoruhodné, na čom všetkom sa dá v dnešnom svete zarobiť. Vo francúzskom Paríži testujú na uliciach nové, ekologicky šetrné, pisoáre. Pripomínajú črepníky a majú pomôcť skultúrniť niektoré časti mesta, kde ľudia často močia najmä v noci priamo na ulici. Ako je ale vidieť, ide o genderovo nevyvážený projekt.

V niektorých častiach Paríža, podobne ako v iných mestách sveta, majú obyvatelia aj úrady problém s močením na uliciach, ktoré sa odohráva predovšetkým vo večerných a nočných hodinách. Pri železničnej stanici Gare de Lyon, ktorým ročne prejde okolo 90 miliónov cestujúcich, sa preto objavili na skúšku dva nové pisoáre, ktorých používaním sa má v Paríži "civilizovať močenie na ulici".

Zariadenie, ktoré pripomína jednou zo svojich častí črepník, sa volá "Uritrottoir" a vyrába ho firma Faltazi so sídlom v Nantes.

Pisoár je potiahnutý antigraffitovou farbou a jeho útroby tvoria piliny, drevná štiepka a steblá rastlín. To je označené za recyklovateľný materiál, ktorý sa potom použije ako kompost. Podľa výrobcu pohlcuje pach moču a je preto veľmi vhodný na použitie v uliciach.

Ekologické pisoáre majú Ekologické pisoáre majú

​Zatiaľ sa testujú v Paríži prvé dva "ekologické" pisoáre. Jeden stojí 3000 eur, čo je pre výrobcu dosť dobrý zárobok.

Na sociálnej sieti vo Francúzsku sa ale objavila už aj poznámka, že je to "genderovo nevyvážený výrobok", pretože primárne bude slúžiť len mužom.

Zdroj: CNC