Sa Pa je celkom pekné letné sídlo bývalého guvernéra a neskoršej politickej špičky. Navštívili ho aj milovníci železníc.

"Naše autobusy dorazili po neuveriteľných cestách nad ránom do jednej veľkej vily. Počas cesty sme pre tme nevideli nič. Na druhý deň zase bola hustá hmla. Nezostávalo nám preto nič iné, ako nasadnúť do autobusov a vyjsť o 100 metrov vyššie, kde už bolo slnko," spomína cestovateľ Eugen Takács.  

"Videli sme vodopády a plantáže chlpatej tekvice shushu, ktorá rastie na napnutej sieti asi 150 centimetrov na zemou. Je to nezabudnuteľný pohľad, keď celé okolie pozostáva z takýchto plantáží s občasnými dierami na vstup a z nich vyčnievajúce domy. Pod porastom sa dá posedieť a človek je priamo chránený pred slnka a cudzími pohľadmi. Druhý deň bola rovnaká hmla, takže z mesta Sa Pa sme nakoniec nevideli nič, len miestny trh s nepredstaviteľnou kavalkádou rôznych horských kmeňov," opisuje zážitky cestovateľ. 

​Tamojší ľudia prichádzajú na trh denne. Nielen ponúkajú svoje produkty, ale priamo na mieste aj varia. "Aj ja som neodolal, sadol som si na tehlu namiesto stoličky a na ulici som ochutnal ich polievky, grilovanú cukrovú trstinu a rôzne opekané a namáčané mäsa. Chutilo to dobre," hovorí Eugen Takács. 

Tretí deň sa expedícia vydala do stanice Pho Lu, kde už na nich čakal vlak s otočeným rušňom. "Vydali sme sa smerom do Viet Tri, no celou cestou pršalo. Až tesne pred Hanojom vyšlo slnko a konečne sme sa mohli kochať krásou. Dokonca sme zachytili niektoré momenty pri západe slnka," spomína. 

Následne sa expedícia vydala na juh. "Po ceste sme ale zažili nepríjemnosti. Naša lokomotíva začala haprovať a mazací lis zrejme nebol celkom v poriadku. Už aj pred tým sme mali niekoľko prestojov kvôli tomu lisu, ale tento raz už nešiel vôbec," približuje.

"Jedného pomocníka sme museli poslať von, aby ručne točil mazanie, a takto sme brázdili ulice mesta a jeho predmestí. Miestami sme museli zvýšiť rýchlosť až na 80 kilometrov za hodinu, aby sme neblokovali trať pre pravidelnú dopravu," spomína.  

Ha Long Bay

Nakoniec ale dorazili do cieľa. Kým tam ale prišli, užili si jazdu vo vlaku v uliciach mesta, kde bola hustá premávka. Keď opustili mesto, nasledoval takzvaný suchý Ha Long Bay, stovky vysokých kopcov. "Našim cieľom bola stanica Ninh Binh, domovská stanica našej lokomotívy, kde sme videli aj jej mierne sestru č. 141.210, ktorá posunovala pre miestnu cementáreň," opisuje Eugen Takács. 

Keď si poriadne prezreli obe mašiny, autobusmi sa vydali do hlavného mesta. "Cestou sme sa zastavili aj na stanici, kde boli pozbierané nepojazdné parné mašiny. Odtiaľ sme pokračovali ďalej a v Hanoji sme prezreli dielne a depo, kde boli exempláre takmer všetkých strojov používaných na VNR," spomína cestovateľ. 

​Potom sa expedícia vydala k čínskym hraniciam. "Naša cieľová stanica bola Lang Son, v blízkosti hraníc. Táto trať je topologicky veľmi náročná a viac ako tucet tunelov a mostov skrášli cestovanie a navyše je v celej dĺžke trojkoľajnicová pre 1 000 milimetrov a pre 1 435 milimetrov. Osobná doprava je na úzkom rozchode, nákladná striedavo na oboch rozchodoch. Žiaľ, ako inak, opäť pršalo, ale naša lokomotíva po oprave bola celkom v poriadku, takže neskoro večer, ale úspešne sme došli do hotela v Lang Son. Tam síce v jednej polovici hotela nebola elektrika, v druhej polovici zase voda, ale my sme si už z toho ťažkú hlavu nerobili," približuje. 

Nasledujúci deň sa expedícia opäť vybrala do Hanoja. "Cestou sme obdivovali tunely a mosty a rôzne železničné konštrukcie, ktoré zabezpečili trať pred roztrhnutými vlakmi. Pred stanicami viedli dlhé koľaje do svahov a výmeny museli byť prestavené do týchto záchytných koľají, len tesne pred príchodom vlaku mohli byť prehodené na staničnú koľaj," opisuje. 

Ani záver ich výletu ale nebol bez zážitku. "Došlo nám uhlie a samozrejme po ceste nič takého nebolo. Tak sme asi 50 kilometrov pred hlavným mestom museli ostať stáť a čakať na nákladiaky s uhlím. Tie nakoniec došli a zamestnanci z košov preložili uhlie do tendra a my sme mohli pokračovať a dokončiť našu prekrásnu expedíciu," uzatvára. 

Pozrite si galériu