Ak ste sa cez víkend vydesili našou zimou, ukážeme vám miesto, ktoré sa považuje za najchladnejšie miesto na svete. Vitajte v sibírskej obci Ojmjakon, kde sú oveľa drsnejšie mínusové teploty.

Novozélandský fotograf Amos Chapple nedávno navštívil obec Ojmjakon, ktorá je vzdialená od najchladnejšieho mesta Jakutska dva dni cesty autom. V mestečku sa nachádza jediný obchod, ktorý pomáha miestnym prežiť.

Napriek nízkym teplotám tam býva približne 500 obyvateľov. Ich strava pozostáva zo sobieho a konského mäsa.

Zdroj: Amos Chapple / Rex Feautures

Nemôžu tam pristávať lietadlá, nefungujú tam batérie a ľuďom priamo na tvári mrznú okuliare. Niektorí nechávajú svoje autá naštartované aj celý deň, aby sa mohli prípadne večer niekde odviezť. Ľudia kúria drevom a uhlím; zimné obdobie je potešením najmä pre deti, ak teplota klesne pod -52 stupňov Celzia, zostávajú školy zatvorené.

Jedným z problémov, ktoré však musia Ojmjakovčania v zimnom období riešiť, je napríklad pochovávanie zosnulých. Kopanie hrobu totiž trvá niekedy aj tri dni; zem sa na danom mieste musí dostatočne rozmraziť. V obci sa nachádza jedna predajňa, ktorej tovar je dopĺňaný skôr sporadicky.

Pozrite si galériu