Mesto duchov v africkej púšti: Namib bol magnetom pre hľadačov pokladov

Kolmanskop (nemecky Kolmannskuppe) je mesto duchov v púšti Namib v africkej Namíbii. Niekdajšie miesto bohaté na diamanty je od asi polovice 50. rokov minulého storočia opustené a stalo sa atrakciou pre turistov.

Pretože súčasná Namíbia bola v rokoch 1884 až 1915 nemeckou kolóniou, volala sa Nemecká juhozápadná Afrika, tiež Kolmanskop bol osídlený na začiatku 20. storočia predovšetkým Nemcami. Žilo tam okolo tisícky hľadačov diamantov a ich rodín. Mesto postavili s európskymi a nemeckými parametrami.

Malo školu, nemocnicu, dokonca s prvým röntgenom, elektráreň, divadlo, športovú halu, kasíno, továreň na ľad, stanicu i prvú električku v Afrike. Tá ho spájala s prístavným mestom Lüderitz.

Samozrejme, nálezisko diamantov sa postupne vyčerpalo a v polovici 50. rokov sa mesto vyľudnilo. Dlho ho nikto nenavštevoval a domy postupne zasypával piesok. Lenže potom ho "objavili" turisti a stalo sa zaujímavou atrakciou, ktorá ukazuje minulosť Namíbie, kde je nemecký živel stále prítomný. Väčšina bielych obyvateľov (dnes je ich okolo 6 percent) hovorí nemecky alebo afrikánsky a nemčina je stále aj obchodným jazykom, hoci dnes je oficiálnym jazykom angličtina.

Pozrite si galériu

Zdroj: CNC