Posadíte sa, pripútate, pozriete sa z okienka a už pristávate. Nie, nie je to vtip, je to realita na vôbec najkratšej medzinárodnej leteckej linke na svete. Let trvá len osem minút a spája švajčiarske letisko St. Gallen-Alternhein s nemeckým mestečkom Friedrichshafen.

Dôvod, prečo zavádzať na krátku vzdialenosť 20 kilometrov leteckú linku, je prostý.

Zmienené mestá oddeľuje Bodamské jazero a po pomerne kľukatom pobreží zaberie cesta medzi oboma mestami, ktorá je dlhá 63 kilometrov, okolo hodiny.

Navyše lietadlá spoločnosti People‘s Viennaline, ktorá linku prevádzkuje, majú vo Friedrichshafene (tam môžete, samozrejme, vystúpiť) len medzipristátie a v podstate hneď pokračujú do Kolína nad Rýnom. A práve z tohto dôvodu bola linka zavedená.

Rakúska spoločnosť People‘s Viennaline (základňu má ale práve vo švajčiarskom St. Gallene) bude na najkratšej medzinárodnej linke na svete lietať od pondelka do piatku dvakrát denne. Jedna cesta cez Bodamské jazero stojí 40 eur.

Palivo a hluk

Objavili sa ale aj kritici novej linky, ktorí tvrdia, že na tak krátku cestu je spotreba paliva neúmerne vysoká a problémom je aj hluk pri vzlete a pristátí. Druhá výhrada ale platí pre všetky lety a všetky letiská.

Predtým malo byť najkratšou medzinárodnou linkou spojenie Bratislava-Viedeň. Let mal trvať 10 minút a mala ho prevádzkovať iná rakúska spoločnosť FlyNiki. Lenže tá svoj zámer tento rok v lete zrušila, pretože sa obávala nedostatku zákazníkov.

Ako bude fungovať osemminútová linka nad Bodamským jazerom, sa časom uvidí.

Zdroj: CNC