Nikdy nepodceňujte silu prírody: Hlavné mesto, v ktorom nik nežije

Existuje jedno hlavné mesto, kde v súčasnosti už nik nežije. Toto mesto duchov je Plymouth, ktoré je oficiálne aj dnes hlavným mestom ostrova Montserrat. V roku 1995 ho úplne zlikvidoval miestny vulkán.

Montserrat je karibský ostrov, ktorý je súčasťou britských koloniálnych území – to sú ostrovy, ktoré nie sú súčasťou Spojeného kráľovstva, ale spadajú pod jeho zvrchovanosť. Do roku 1995 tam bol pokojný život, potom vybuchla sopka Soufrière Hills.

Katastrofa zastihla ostrovanov totálne nepripravených, pretože sopka nebola aktívna od roku 1630. V júli 1995 sopka zničila hlavné mesto a 12 metrov hrubá vrstva popola prikryla Plymouth.

Pozrite si galériu

Mesto duchov

V meste bolo všetko zničené, zavrelo letisko aj prístav, ľudia boli evakuovaní. V nasledujúcich rokoch sopka opakovane vybuchovala a južná polovica ostrova sa stala neobývateľnou. Veľkú časť populácie museli z ostrova evakuovať, mnoho ľudí sa odsťahovalo do Veľkej Británie a už sa nikdy nevrátili.

Zničenie mesta Plymouth bola pre Montserrat veľká rana, pretože to bolo najväčšie mesto na ostrove so štyrmi tisíckami obyvateľov. Zasadala tam vláda a mesto bolo centrom ekonomického života.

Plymouth je v súčasnosti úplne opustený, ale oficiálne je stále hlavným mestom. Skutočné administratívne potreby prevzala dedina Brades a začalo sa s výstavbou nového hlavného mesta Little Bay.

Zdroj: sf.co.ua